PO 4/N-722-501/94 - Odpisy amortyzacyjne a wydatki inwestycyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 4/N-722-501/94 Odpisy amortyzacyjne a wydatki inwestycyjne.

Odpowiadając na pismo z dnia 6 maja 1994 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

1. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe (...) (Dz. U. Nr 30, poz. 130 z późn. zm.). Z przepisów tych m.in. wynika, że amortyzację oblicza się od następnego miesiąca po miesiącu, w którym środek trwały został przyjęty do użytkowania. Jednakże w przypadku, gdy podatnik korzysta z odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych od dochodu do opodatkowania, na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. Nr 18, poz. 62 z późn. zm.), zasadniczo odpisów takich może dokonać dopiero poczynając od następnego roku po upływie roku, w którym skorzystał z prawa do tych odliczeń (§ 2 ust. 7 rozporządzenia).

2. Amortyzację oblicza się od pełnej wartości środków trwałych ustalonej w wyniku rozliczenia kosztów inwestycji według zasad określonych w § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym w pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 1992 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 96, poz. 476). Dokonywane przez podatnika odliczenia od dochodu na podstawie powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów nie zmieniają wartości składnika majątkowego, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, z jednym jednakże zastrzeżeniem, że suma dokonanych odliczeń i suma odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości brutto tego składnika majątkowego (§ 2 ust. 8 rozporządzenia). Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie wysokości umorzenia środka trwałego z jego wartością brutto (§ 2 ust. 7 rozporządzenia). Ponieważ wysokość umorzenia jest równa sumie odpisów amortyzacyjnych, odpisy amortyzacyjne dokonane według zasad o amortyzacji środków trwałych nie mogą być wyższe od tej części poniesionych wydatków inwestycyjnych, która nie została odliczona od dochodu do opodatkowania.

3. Stosownie do § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 25 stycznia 1994 r. prawo do odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych, o których mowa w tym rozporządzeniu, przysługuje podatnikom, którzy ponieśli te wydatki po dniu 1 stycznia 1994 r. Oznacza to, że:

– w przypadku zadania inwestycyjnego zakończonego przed tym dniem oraz już amortyzowanego i umarzanego, mogą być odliczane od dochodu do opodatkowania poniesione wydatki inwestycyjne po tym dniu, jeżeli mają one wpływ na podwyższenie wartości środka trwałego podlegającego odpisom amortyzacyjnym od nowej jego wartości;

– prawo do odliczeń, przysługuje wyłącznie w przypadku faktycznie poniesionych (zapłaconych) wydatków inwestycyjnych związanych z danym składnikiem majątkowym, a nie w przypadku naliczenia (zarachowania) tych wydatków: jeżeli zatem podatnik dokonał zarachowania wydatków inwestycyjnych przed 1 stycznia 1994 r., zaś faktycznie poniósł te wydatki po tym dniu, to ma prawo do ich odliczenia z dochodu uzyskanego w 1994 r., o ile spełnione są pozostałe warunki określone w rozporządzeniu.

4) Definicja wydatków inwestycyjnych jest określona w § 1 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem m.in. prawo do odliczeń przysługuje podatnikom, którzy faktycznie ponieśli wydatki związane z zakupem i montażem maszyn i urządzeń, a także z zakupem, budową lub rozbudową budynków w rodzajach środków trwałych wymienionych w tym punkcie, jeżeli wydatki te mają wpływ na ustalenie wartości składnika majątkowego podlegającego odpisom amortyzacyjnym, a ponadto podatnik spełnia warunki do tych odliczeń, a ponadto podatnik spełnia warunki do tych odliczeń określone w rozporządzeniu; oznacza to, że wymienione przez spółkę rodzaje wydatków (koszty transportu, nadzoru itp.), jeżeli zwiększają wartość składnika majątkowego podlegającego odpisom amortyzacyjnym, mogą być odliczone od dochodu przed jego opodatkowaniem.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/5/21