PO 4/MS-722-400/94 - Umowa leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 4/MS-722-400/94 Umowa leasingu.

(...) Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) przychodami uwzględnionymi przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, a w przypadku np. działalności gospodarczej także przychody należne choćby jeszcze nie zostały otrzymane.

Użyte w pytaniu określenie "opłata wstępna", na które wystawiona jest faktura VAT, może sugerować, iż są to przychody leasingodawcy.

Jednakże kolejne określenie tej opłaty jako "kaucji" podlegającej zwrotowi po zakończeniu umowy leasingowej (leasing operacyjny) wskazuje, iż nie są to przychody, mimo że ten rodzaj przychodów nie jest wymieniony w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) w art. 15 stanowi, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów (usługi), pomniejszona o kwotę podatku.

Sprzedaż realizowana między podatnikami VAT winna być dokumentowana fakturą VAT wystawioną zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Wobec stwierdzenia, że pobierana opłata wstępna (kaucja) jest zwracana po zakończeniu umowy leasingowej, opłata ta - w świetle powołanego przepisu - nie powinna być ujęta w fakturze VAT, ponieważ: po pierwsze nie jest to kwota należna z tytułu sprzedaży (leasing operacyjny), a po drugie nie można tej kaucji zaliczyć do grupy "przedpłaty, zaliczki, zadatki, raty", o których mowa w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Biorąc powyższe pod uwagę pobrana kaucja nie stanowi przychodu uwzględnianego przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, chyba że w wyniku niedotrzymania warunków umowy przez leasingobiorcę kaucja w całości lub w części przypada leasingodawcy.

W takim przypadku pobrana kaucja lub jej części przypadająca leasingodawcy stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: S.Podat. 1999/2/58