PO 4/MS-722-1250/95 - Dochody ze sprzedaży udziałów, akcji, obligacji Skarbu Państwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 4/MS-722-1250/95 Dochody ze sprzedaży udziałów, akcji, obligacji Skarbu Państwa.

Odpowiadając na pismo z dnia 21.12.1995 r. znak: CPSA/COMP/121/95 Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

W związku z nieprzedłużeniem terminu zwolnienia określonego w art. 37 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) dochody wymienione w tym przepisie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych począwszy od 1 stycznia 1996 r.

W tej sytuacji uzyskane dochody przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej ze sprzedaży udziałów (akcji) spółek utworzonych w celu oddania tym spółkom do odpłatnego korzystania, na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa, obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po dniu 1 stycznia 1989 r., a także akcji dopuszczonych do obrotu publicznego nabytych na giełdzie papierów wartościowych - podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na tych samych zasadach jak inne dochody, z tym, że do dochodów osiąganych przez zagraniczne osoby prawne nie mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu stosuje się także przepisy umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

Z umów tych, w części traktującej o zyskach kapitałowych lub innych nie wymienionych przychodach, wynika generalna zasada, że dochody ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskane przez zagraniczne osoby prawne nie mające siedziby lub zarządu w Polsce opodatkowane są tylko w tym państwie, w którym sprzedający ma siedzibę lub zarząd.

Wyjątkiem od powyższej zasady, co wynika z postanowień niektórych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest opodatkowanie dochodów osiągniętych ze sprzedaży udziałów lub podobnych praw w spółce, której aktywa składają się głównie z majątku nieruchomego lub ze sprzedaży ruchomego majątku (papiery wartościowe) stanowiącego majątek zakładu położonego w Polsce, który posiada przedsiębiorstwo zagraniczne.

Ponadto dochody, z tytułów wymienionych w skreślonym przepisie, osiągane przez osoby mające siedzibę lub zarząd na terenie kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, również podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W odniesieniu do niektórych z tych podatników Minister Finansów zarządzeniem z dnia 22 stycznia 1996 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów zagranicznych osób prawnych (Mon. Pol. Nr 7, poz. 82) zarządził zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na giełdzie papierów wartościowych pod warunkiem, że państwo siedziby lub zarządu podatnika postępuje według zasad wzajemności co do opodatkowania takich samych dochodów w stosunku do osób prawnych mających siedzibę lub zarząd w Polsce (pisaliśmy o tym w Biuletynie Nr 7/1996 r. - przypis red.).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie nałożyła, na wypłacających należności z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, obowiązku płatnika w zakresie podatku dochodowego, wobec czego, w przypadku wystąpienia obowiązku podatkowego z omawianego tytułu, w tym także w przypadku braku podpisanej umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, obowiązek zapłacenia podatku ciąży bezpośrednio na podatniku.

Właściwym miejscowo urzędem skarbowym w sprawach opodatkowania zagranicznych osób prawnych z tytułu dochodów osiągniętych ze sprzedaży udziałów, akcji lub obligacji Skarbu Państwa, stosownie do art. 21 § 2 K.p.a jest urząd skarbowy, na terenie działania którego miała miejsce ta sprzedaż.

Do naliczania i poboru podatku dochodowego mają zastosowanie postanowienia art. 25 i 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: S.Podat. 1998/8/73