PO 4/GK-722-388/96 - Sprzedaż wydawnictw.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 4/GK-722-388/96 Sprzedaż wydawnictw.

Odpowiadając na pismo z dnia 24 kwietnia 1996 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przy ocenie określenia momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego istotne jest ustalenie daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynikają dwie sytuacje:

1. komisowa sprzedaż wydawnictw dziełowych,

2. sprzedaż wydawnictw nabywcy (hurtownikowi) z prawem zwrotu egzemplarzy nie sprzedanych.

W pierwszym przypadku przy zawartej umowie komisu, z chwilą wydania do sprzedaży wydawnictw, wydawca pozostaje ich właścicielem aż do momentu dokonania sprzedaży. Zgodnie z zawartą umową komisu (art. 765 kc) przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Czynności komisanta wobec osoby trzeciej są zawsze podjęte na rachunek komitenta. Oznacza to, że komisant po dokonaniu ich we własnym imieniu, jest obowiązany przenieść na komitenta prawa lub korzyści majątkowe uzyskane od osoby trzeciej. Ryzyko niesprzedania rzeczy ciąży tylko na komitencie, gdyż to on przy komisie sprzedaży pozostaje właścicielem rzeczy aż do momentu nabycia tej rzeczy przez osobę trzecią. Komisant z chwilą wydania mu rzeczy staje się jedynie jej dzierżycielem, czyli osobą, która faktycznie rzeczą włada za kogo innego. Zatem w wykonaniu świadczenia w umowie komisu, polegającej na sprzedaży wydawnictw za pośrednictwem komisanta, istotny jest moment wykonania usługi, tzn. przeniesienia przez komisanta na wydawcę (komitenta) korzyści majątkowych uzyskanych od osoby trzeciej w wyniku sprzedaży rzeczy, a nie moment wydania rzeczy komisantowi. Natomiast w drugim przypadku, tj. sprzedaży wydawnictw nabywcy (hurtownikowi) z prawem zwrotu egzemplarzy nie sprzedanych, przychodem - stosownie do art. 12 ust. 3 wspomnianej ustawy - jest przychód należny choćby nie został faktycznie uzyskany, po wyłączeniu wartości zwróconych wydawnictw oraz udzielonych bonifikat i skont. W tym przypadku bez znaczenia jest fakt zapłaty należności przez odbiorcę. Jednakże tak określony przychód należny powinien być skorygowany o wartość zwróconych wydawnictw w dacie faktycznego ich zwrotu.

Jeżeli chodzi o kwestie związane z opodatkowaniem sprzedaży wydawnictw podatkiem VAT, to pismo Spółki w tej części zostało przekazane do Departamentu Podatków Pośrednich, który przekaże Spółce wyjaśnienia odrębnym pismem.

Opublikowano: S.Podat. 1998/4/34