PO 4/BA-802-6884/758/97 - Opodatkowanie dochodu w sytuacji przejęcia majątku spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o. w drodze inkorporacji.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 24 października 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 4/BA-802-6884/758/97 Opodatkowanie dochodu w sytuacji przejęcia majątku spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o. w drodze inkorporacji.

Odpowiadając na pismo z dnia 16 października 1997 roku Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Przedstawiony w piśmie problem dotyczy sytuacji, w której jedna spółka z o.o. jest jedynym udziałowcem w innej spółce z o.o. Wspólnicy pierwszej spółki podjęli uchwałę o przyjęciu w drodze inkorporacji majątku drugiej spółki.

Zgodnie z art. 283 pkt 1 K.h. połączenie spółek może być dokonane m.in. przez przejęcie całego majątku spółki (przejętej) na inną (przejmującą) w zamian za udziały, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejętej. W związku z łączeniem się spółek na podstawie ww. przepisu spółka przenosząca swój majątek na spółkę, która ten majątek przejmuje, przestaje istnieć. Wspólnicy spółki, która przestaje istnieć otrzymują w zamian za majątek tej spółki nowe udziały w spółce przejmującej, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego w celu utworzenia nowych udziałów.

Jednakże, co wynika wprost z art. 284 § 3 K.h., nie zawsze musi dojść do podwyższenia kapitału zakładowego w spółce przejmującej. Jeżeli bowiem spółka przejmująca posiada udziały (jest wspólnikiem spółki przejmowanej) w spółce podlegającej rozwiązaniu, wówczas nie ma konieczności podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki.

W opisywanym w piśmie stanie faktycznym dochodzi właśnie do połączenia w drodze inkorporacji, gdy nie zachodzi konieczność podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej ponieważ spółka przejmująca jest jednocześnie jedynym udziałowcem spółki przejmowanej. Dochodzi natomiast do rozwiązania spółki przejętej i unicestwienia udziałów, jedyny zaś udziałowiec spółki rozwiązanej otrzymuje jej cały majątek.

Odnosząc się zaś do skutków podatkowych powyższego przekształcenia stwierdza się, iż powyższe przekształcenie należy potraktować tak, jakby przeprowadzona została likwidacja. W wyniku bowiem przejęcia majątku spółki przejmowanej bez podwyższenia kapitału zakładowego i bez wydania nowych udziałów doszło w rzeczywistości do przejęcia majątku przez dotychczasowego udziałowca spółki rozwiązanej oraz wygaśnięcia praw z tytułu posiadania udziałów w spółce. Oznacza to, iż udziałowiec spółki przejętej - w przedmiotowej sprawie jest to osoba prawna - uzyskuje dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W artykule tym mowa jest bowiem, iż dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Dochodem tym jest nadwyżka wartości przejętego majątku nad kosztami nabycia (objęcia) udziałów w spółce przejmowanej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowane są stawką 20 %.

Opublikowano: S.Podat. 1999/11/45