PO 4/BA-722-341/95 - Odliczanie od dochodu wydatków inwestycyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 7 czerwca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 4/BA-722-341/95 Odliczanie od dochodu wydatków inwestycyjnych.

Odpowiadając na pismo z 14 marca 1995 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

1) Stosownie do § 1 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. Nr 18, poz. 62 z późn. zm.) wydatki inwestycyjne są to faktycznie poniesione wydatki w roku podatkowym nie zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli podatki te w całości lub części podlegają odliczeniu od należnego podatku od towarów i usług. Od dochodu do opodatkowania można odliczyć całość lub część wydatków inwestycyjnych, jeśli zostały spełnione warunki określone w powyższym rozporządzeniu.

Prawo do odliczeń, w związku z poniesionymi wydatkami, w momencie ich odliczenia (w deklaracji na zaliczki lub w zeznaniu wstępnym) powinno m.in. być udokumentowane fakturą VAT. Jeżeli, jak wynika to z pisma, na wpłaconą w grudniu 1994 r. zaliczkę na poczet dostawy maszyny offsetowej zakłady G. otrzymały fakturę VAT, to nie ma przeszkód do uznania, iż spółka nabyła prawo do odliczenia tego wydatku z dochodu wykazanego w zeznaniu wstępnym za 1994 r. Pozostałą zaś część kwoty udokumentowaną fakturą końcową VAT spółka może odliczyć od dochodu w 1995 r. Dodać jednakże należy, że prawo do tych odliczeń określone w rozporządzeniu przysługuje spółce, jeżeli spełnia ona odrębnie w każdym roku pozostałe warunki określone w rozporządzeniu.

2) Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodu poniesione w walutach obcych powinny być ustalone w walucie polskiej przy zastosowaniu kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów oraz kursu sprzedaży tych walut, ogłaszanego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik z dnia faktycznego poniesienia kosztu. Jeżeli zaś między dniem zarachowania kosztów a dniem ich faktycznego poniesienia wystąpią różne kursy walut, powstałe różnice kursowe bądź zwiększają, bądź zmniejszają koszty uzyskania przychodu. W wyniku potrącenia uregulowanego w art. 498 i 499 k.c. dochodzi do umorzenia dwóch wzajemnych wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Następująca w ten sposób kompensacja zwalnia strony od obowiązku świadczenia przez wzajemne zwolnienie z obowiązku. Potrącenie jest jedną z form likwidacji istniejącego stosunku prawnego i w związku z tym ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje przez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania i z dnia zapłaty - w tym konkretnym przypadku z dnia dokonania potrącenia - w sposób przytoczony powyżej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/1/22