PO 4/BA-722-12/97 - Wypłata dywidendy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 4/BA-722-12/97 Wypłata dywidendy.

Odpowiadając na pismo (...) Ministerstwo Finansów wyjaśnia.

W świetle przepisów k.h. jednym z głównych praw majątkowych wspólników spółki z o.o. jest prawo do udziału w zyskach (prawo do dywidendy). Zgodnie z art. 191 § 3 k.h., jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż rozporządzanie czystym zyskiem spółki podlega uchwale wspólników. Z chwilą powzięcia uchwały w sprawie podziału zysku wspólnicy nabywają do niego prawo. Uchwała wspólników powinna również określać termin wypłaty dywidendy (jeśli termin ten nie został określony w umowie spółki). Jeżeli zaś termin nie wynika z umowy spółki i nie został określony w uchwale wspólników, przyjmuje się, iż dywidenda jest płatna natychmiast po powzięciu uchwały. W sytuacji, gdy spółka pomimo powzięcia uchwały wspólników w sprawie dywidendy nie dokonała należnych wspólnikom wypłat - wspólnikom przysługuje prawo do odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty.

Odsetki wypłacone przez spółkę wspólnikom będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

U wspólników odsetki otrzymane z powyższego tytułu będą przychodem, który będzie podlegał opodatkowaniu, w przypadku wspólników będących osobami prawnymi - stawką określoną w art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w przypadku osób fizycznych - według stawek określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż ustaloną przez spółkę wysokość odsetek należy oceniać w kontekście art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: S.Podat. 1998/5/54