PO 4/AS-822-112/97 - Skutki podatkowe przekazania kapitału zapasowego na kapitał akcyjny.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 marca 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 4/AS-822-112/97 Skutki podatkowe przekazania kapitału zapasowego na kapitał akcyjny.

Odpowiadając na pismo z dnia 10 lutego 1997 r. nr AO/23/97, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Jak wynika z wniesionego pisma, w związku ze sprzedażą w publicznym obrocie akcji serii A i B, spółka uzyskała nadwyżkę ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji (agio).

Zgodnie z art. 427 § 2 kodeksu handlowego nadwyżki osiągnięte przy wydaniu akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe po pokryciu kosztów wydania akcji należy przelać na kapitał zapasowy.

Jak należy wnosić z pisma, spółka na kapitał zapasowy przekazała jedynie agio ze sprzedaży akcji serii B.

Obecnie spółka zamierza podwyższyć kapitał akcyjny w drodze zwiększenia wartości nominalnej wszystkich akcji zarówno serii A, jak i serii B na okaziciela oraz serii A imiennych przekazując na ten cel część kapitału zapasowego zwiększonego o agio emisyjne (które pochodziło jedynie ze sprzedaży akcji serii B).

W związku z powyższym stanem faktycznym powstaje pytanie dotyczące skutków podatkowych po stronie akcjonariuszy.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) w przypadku spółek prawa handlowego dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego lub akcyjnego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym, w wypadku przekazania kapitału zapasowego na kapitał akcyjny, podatkowo nie jest istotne w jaki sposób kapitał zapasowy został utworzony (czy przekazano na ten kapitał agio emisyjne).

Każde przekazanie całości czy części tego kapitału na kapitał akcyjny powoduje powstanie obowiązku podatkowego u dotychczasowych akcjonariuszy; w przypadku wydania nowych akcji dochodem do opodatkowania jest kwota odpowiadająca wartości nowych akcji, w razie natomiast zwiększenia wartości dotychczasowych akcji - kwota zwiększenia ich wartości.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od dochodów tych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% uzyskanego przychodu, a obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego.

Do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału akcyjnego zobowiązana jest spółka, u której nastąpiło podwyższenie kapitału akcyjnego. Stosownie do art. 26 ust. 2 ustawy poboru tego podatku płatnik dokonuje w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego.

W związku ze zmianą brzmienie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) podobne skutki podatkowe występują w sytuacji, gdy akcjonariuszami są osoby fizyczne.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/3/16