PO 4/AS-802-3538/333/97 - Udziały, akcje... nabyte za wkład niepieniężny (aport rzeczowy, wierzytelności).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 4/AS-802-3538/333/97 Udziały, akcje... nabyte za wkład niepieniężny (aport rzeczowy, wierzytelności).

Odpowiadając na pismo z dnia (...) uzupełnione pismem z dnia (...) Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie spółki wynika, iż nabyła ona wierzytelność wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której następnie wierzytelność tę wniosła jako aport. Z pisma co prawda nie wynika wprost, iż w spółce z o.o. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego, jednakże skoro spółka posługuje się pojęciem aportu (aport wnoszony jest na pokrycie kapitału zakładowego czy akcyjnego), a nie mamy do czynienia z tworzeniem nowej spółki, należy mniemać, iż o taką sytuację chodzi.

W związku z powyższym należy uznać, że w niniejszej sprawie zastosowanie znajduje art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.), stosownie do postanowień którego nie jest kosztem uzyskania przychodu wartość akcji lub udziałów w spółce objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny - w momencie nabycia lub objęcia udziałów czy akcji.

Wydatki na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących aport, zaktualizowane i pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem aportu i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stanowią natomiast koszty nabycia udziałów lub akcji, brane pod uwagę do ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy ewentualnym zbyciu tych udziałów czy akcji.

W przedmiotowej sprawie - ponieważ przedmiotem aportu jest wierzytelność - kosztami nabycia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy, branymi pod uwagę przy ewentualnym zbyciu udziałów w spółce do określenia dochodu z tego tytułu, jest po prostu cena, jaką zapłaciła faktycznie spółka za nabytą wierzytelność.

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (łącznie z innymi dochodami osiągniętymi przez podatnika) przy zastosowaniu obowiązującej w roku 1997 stawki podatku 38% (w 1998 r. 36% - przypis red.).

Wobec powyższego Ministerstwo Finansów niniejszym potwierdza stanowisko spółki wyrażone w piśmie (...).

Opublikowano: S.Podat. 1998/6/31