PO 4/AK-722-495/96 - Decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 października 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 4/AK-722-495/96 Decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe

Odpowiadając na pismo z 5 czerwca 1996 r., Nr US.DP. 74/263/96, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Przepis § 10 Wytycznych Ministra Finansów z 29 kwietnia 1996 r., w sprawie określenia sposobu i trybu ustalania dochodów w drodze oszacowania (Dz. Urz. M. F. 1996 r. Nr 13, poz. 60) stanowi, iż decyzja dotycząca wysokości zobowiązania podatkowego wynikająca z innego niż przyjęte przez podatnika określenia cen w transakcjach tego typu podatnika z podmiotem powiązanym jest decyzją ustalającą zobowiązanie podatkowe. Zasada wyrażona w tym paragrafie wynika z przyczyn ostrożności procesowej. Artykuł bowiem 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiednio art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają w swej treści stwierdzenia, iż "... dochód danego podatnika ustala się...".

Zgodzić się jednak należy ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z 13 stycznia 1995 r. II SA 863/94, w którym zarzucił on ustawodawcy tworzącemu ustaw o zobowiązaniach podatkowych oraz ustawy podatkowe niekonsekwencję w posługiwaniu się pojęciami - "decyzja ustalająca" i "decyzja określająca".

Podobne stanowisko ugruntowuje się obecnie w doktrynie prawa. Przykładem opinii w tej sprawie jest artykuł prof. dr hab. Bogumiła Brzezińskiego pt. "Magiczne myślenie w prawie podatkowym" (Przegląd Podatkowy 1996/10), w którym autor stawia tezę, iż decyzje organów podatkowych dotyczące zobowiązań z tytułu podatku dochodowego tak osób fizycznych jak i prawnych, w związku z przyjętym rozwiązaniem przez ustawodawcę (obowiązek samoopodatkowania podatników), mają charakter deklaratoryjny, potwierdzający jedynie wysokość zobowiązań podatkowych podatników.

Są więc decyzjami określającymi zobowiązania podatkowe (w rozumieniu przyjętym przez ustawę o zobowiązaniach podatkowych). Biorąc powyższe pod uwagę, wobec zgodnego w tym zakresie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz doktryny prawa, przyjąć należy, iż decyzje wydawane w oparciu o wspomniane art. 11 i 25 ustaw podatkowych są decyzjami, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486, z późn. zm.).

Końcowo, Ministerstwo Finansów pragnie wyjaśnić, iż nowe zapisy art. 11 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 25 ust. 1 i 2 o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 listopada 1996 r. stanowią, iż "... dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się...".

Zmiana tych przepisów (obowiązująca od 1 stycznia 1997 r.), ma na celu między innymi ujednolicenie pojęć stosowanych w ustawach o podatku dochodowym z pojęciami używanymi przez ustawodawcę w art. 5 ustawy o zobowiązaniach podatkowych oraz wyeliminowanie tym samym wątpliwości interpretacyjnych.

Opublikowano: Pr.Przeds. 1997/1/10