PO 4/AK-722-435/95 - Wydatki na zakup opcji walutowych - kosztem uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 4/AK-722-435/95 Wydatki na zakup opcji walutowych - kosztem uzyskania przychodów.

Odpowiadając na pismo z 23 maja 1996 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Polskie prawo dotychczas nie definiuje pojęcia operacji terminowych i opcji walutowych. Umowa opcji walutowych jest umową odpłatną, w której jedna ze stron zobowiązuje się do zawarcia w przyszłości, w określonym dniu umowy zakupu walut po określonym z góry kursie, zaś druga ze stron zobowiązuje się po takim kursie i w tym dniu odprzedać określoną kwotę walut. Nabywca opcji, za umówioną cenę, nabywa więc prawo do żądania zawarcia w przyszłości umowy sprzedaży walut zgodnie z warunkami określonymi w opcji. W ten sposób kupujący opcję zabezpiecza się przed możliwością niekorzystnych dla niego zmian kursów walut, które mogłyby spowodować w tym podmiocie poniesienie większych niż planowane (licząc w walucie polskiej) wydatków związanych z kontraktami określonymi w walutach obcych.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) uznać należy, że jakkolwiek wydatki poniesione na zakup opcji nie są bezpośrednio związane z osiąganym przychodem, to jednak, podobnie jak wydatki związane np. z umowami ubezpieczenia składników majątkowych podatnika, pośrednio ponoszone są w celu osiągnięcia przychodów, o ile ich poniesienie jest ekonomicznie uzasadnione i proporcjonalne do ryzyka związanego z możliwą zmianą kursów. Wydatki te stanowią więc koszt uzyskania przychodów.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/21