PO.310.2.2015 - Podatnik podatku od nieruchomości od myjni, w sytuacji, kiedy nie jest ona trwale związana z gruntem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2015 r. Urząd Miejski w Gliwicach PO.310.2.2015 Podatnik podatku od nieruchomości od myjni, w sytuacji, kiedy nie jest ona trwale związana z gruntem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

przepisów prawa podatkowego

Na podstawie art. 14j § 1, art. 14c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613), art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 849 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 6 marca 2015 r. (data wpływu do tut. urzędu 17 marca 2015 r.) o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego niniejszym:

Organ podatkowy

Uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki w zakresie uznania za podatnika podatku od nieruchomości właściciela myjni samochodowej będącej przedmiotem wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2015 r., do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek złożony przez pełnomocnika Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest właścicielem myjni bezdotykowej znajdującej się na terenie miasta Gliwice przy ul. (...) posadowionej na gruncie dzierżawionym od (...).

Zgodnie z postanowieniami umów dzierżawy, po zakończeniu okresu dzierżawy Spółka zobowiązana jest do demontażu dokonanych naniesień (myjni samochodowych) i przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Obiekt myjni bezdotykowej przymocowany jest nietrwale do prętów umocowanych w wylewce betonowej. Tak wykonany fundament nie jest trwale związany z obiektem budowlanym myjni bezdotykowej.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego przedstawia się następująco:

Spółka stoi na stanowisku, że obiekt budowlany przedmiotowej myjni bezdotykowej nie jest trwale związany z gruntem i w związku z tym nie stanowi części składowej gruntu jak również został połączony z fundamentem tylko dla przemijającego użytku i w związku z tym podatnikiem podatku od nieruchomości od obiektu budowlanego myjni samochodowej jest jej właściciel (...).

W związku z powyższym wnioskodawca zadał następujące pytanie:

1) Kto będzie podatnikiem podatku od nieruchomości obiektu myjni?

Dla ustalenia właściciela przedmiotu opodatkowania należy zastosować przepisy prawa cywilnego, gdyż pojęciu własności nie nadaje się w przepisach prawa podatkowego autonomicznego znaczenia.

Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy, po zakończeniu okresu dzierżawy Spółka zobowiązana jest do demontażu dokonanych naniesień (myjni samochodowych) i przywrócenia terenu do stanu pierwotnego.

Z informacji wskazanych w treści wniosku oraz na podstawie przeanalizowanej dokumentacji budowlanej "projektu budowlanego" organ podatkowy ustalił, iż przedmiotowy obiekt myjni samochodowej jest tymczasowym obiektem budowlanym.

Stosownie do art. 47 § 3 Kodeksu cywilnego przedmioty połączone z rzeczą tylko do przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. Z brzmienia przepisu art. 47 § 1 do § 3 wynika, że przedmiot staje się częścią składową innej rzeczy, kiedy są spełnione łącznie następujące przesłanki:

- przedmiot musi być połączony z inną rzeczą nie tylko w sensie gospodarczym ale i fizycznym,

- to połączenie musi być na tyle silne, że odłączenie spowodowałoby zasadnicze zmiany całości lub przedmiotu odłączonego,

- połączenie przedmiotu z inną rzeczą musi być trwałe, gdyż połączenie tylko do przemijającego użytku powoduje, że przedmiot połączony nie staje się częścią składową, choćby nawet połączenie go z rzeczą odpowiadało dwóm wcześniejszym przesłankom.

Obiekt myjni samochodowej zamontowano na gruncie innej spółki jedynie czasowo, dla przemijającego użytku, to jest na czas trwania umowy pomiędzy Spółką - właścicielem obiektu, a właścicielem gruntu, na którego terenie jest on posadowiony.

Brak jest zatem wymaganego przez art. 48 Kodeksu cywilnego "trwałego związku z gruntem" w znaczeniu nadawanym przez ten przepis, a więc regulującym sferę stosunków majątkowych.

Zatem obiekt myjni samochodowej nie jest częścią gruntu, na którym jest posadowiony, a w konsekwencji nie rozciąga się na nie prawo własności.

Podsumowując, budowlę tworzą wszystkie elementy myjni bezdotykowej łącznie (elementy konstrukcyjne wraz z urządzeniami), stanowią bowiem części składowe jednej rzeczy złożonej, czyli jednego obiektu myjni samochodowej natomiast podatnikiem podatku od nieruchomości od przedmiotowego obiektu jest jej właściciel.

Niniejsza interpretacja udzielona jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące na dzień złożenia zapytania w organie podatkowym i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

POUCZENIE

Przytoczona interpretacja indywidualna nie podlega zaskarżeniu odwołaniem, gdyż nie jest decyzją podatkową. Strona niezadowolona z tej interpretacji może zaskarżyć ją skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania art. 53 § 2 ww. ustawy. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi art. 54 § 1 ww. ustawy tj. Prezydenta Miasta Gliwice.

Opublikowano: www.um.gliwice.pl