PO 3-MD-722-607/95 - Podatek od dochodów z dywidend.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-MD-722-607/95 Podatek od dochodów z dywidend.

Odpowiadając na pismo z 16.06.1995 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wynagrodzenia zarządcy z tytułu wykonywania umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym Ministerstwo Finansów potwierdzając prawidłowość stanowiska Izby Skarbowej w Łodzi dodatkowo wyjaśnia, co następuje.

Z art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) wynika, że podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych ustala się w wysokości 20 % uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 10 ust. 1 tej ustawy dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału oraz dochód przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego.

Z konstrukcji tych przepisów wynika, że dotyczą one dochodów (przychodów) jakie powstają w następstwie posiadania tytułu prawnego do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest zatem źródło jakim jest fakt bycia udziałowcem.

Powierzenie zarządzania przedsiębiorstwem państwowym w drodze umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, o którym mowa w rozdziale 8a ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80 z późn. zm.) nie powoduje, że zarządca otrzymując wynagrodzenie uzależnione od zysku przedsiębiorstwa nabywa tytuł do udziału w zyskach przedsiębiorstwa: zarządca nabywa jedynie prawo do wynagrodzenia w postaci części zysku przedsiębiorstwa, który występuje tu w zasadzie jako podstawa ustalenia wynagrodzenia.

Wobec powyższego otrzymane wynagrodzenie jest przychodem dla zarządcy, będącego osobą prawną wpływającym na dochód opodatkowany wg zasad ogólnych tj. stosownie do art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek wynosi 40 % podstawy opodatkowania.

Wydatek przedsiębiorstwa związany z zawartą umową o zarządzanie przedsiębiorstwem będzie natomiast kosztem uzyskania przychodów, bowiem jest on niewątpliwie poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że w zakresie podatku od towarów i usług Biuro otrzyma odpowiedź odrębnym pismem.

Opublikowano: S.Podat. 1996/4/47