PO 3/MD-722-517-5100/97 - Dochody z międzypaństwowych instytucji finansowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 3/MD-722-517-5100/97 Dochody z międzypaństwowych instytucji finansowych.

Odpowiadając na pismo z 15 lipca 1997 r. znak (...) w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów sfinansowanych ze środków pochodzących z międzypaństwowych instytucji finansowych Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Wprowadzony od 1 stycznia 1997 r. przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów sfinansowanych z dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 i 24, tj. między innymi pochodzących z międzypaństwowych instytucji finansowych.

Nowelizacja w tej materii podatkowej miała charakter merytoryczny i była o tyle istotna, że skutki podatkowe w zakresie kwalifikacji tych kosztów są w 1996 r. inne niż w 1997 r.

Jeżeli bowiem w 1996 r. takiego postanowienia ustawy nie było, zatem poniesione w tym roku tego typu wydatki stanowiły koszty uzyskania przychodów, chyba że inne przepisy ustawy o podatku dochodowym w zakresie kosztów uzyskania przychodów nie pozwalały na zaliczenie ich do tych kosztów, np. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bowiem odpisy amortyzacyjne od tych środków lub wartości będą kosztem uzyskania przychodów.

Wobec powyższego poniesione przez Spółkę w 1996 r. wydatki na świadczenie usług doradczych, obejmujące m.in. opracowanie analiz i ekspertyz oraz projektów aktów prawnych, sfinansowane następnie ze środków PHARE, stanowiły bezpośrednio koszty uzyskania przychodów.

Wydatki te poniesione w 1997 r. nie będą natomiast zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody pochodzące z międzypaństwowych instytucji finansowych w związku z umowami zawartymi z tymi instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe. W świetle tego przepisu istotne jest pierwotne "źródło", z którego pochodzą środki pieniężne, i jego brzmienie "dochody pochodzące z międzypaństwowych instytucji" świadczy, że zwolnienie odnosi się do dochodów z tego ściśle określonego źródła, zatem w tej sytuacji wolny od podatku będzie w praktyce dochód równoważny otrzymanym środkom pieniężnym z międzypaństwowych instytucji finansowych.

Opublikowano: S.Podat. 1998/7/82