PO 3/MD-722-290/95 - Dochód, strata.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3/MD-722-290/95 Dochód, strata.

Odpowiadając na pismo z 24.04.1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania.

W wyniku przeniesienia wierzytelności w drodze umowy sprzedaży Spółdzielnia nabywając wierzytelność stała się wierzycielem wobec dłużnika - Agencji. W związku natomiast z zawartą umową dzierżawy Spółdzielnia jako dłużnik jest zobowiązana wobec wierzyciela - Agencji do świadczenia wynikającego z tej umowy.

Stosownie do art. 498 kc. gdy dwie osoby są jednoczęśnie względem siebie dłużnikiem i wierzycielem, każda z nich może potrącić swoje wierzytelności z wierzytelności drugiej strony. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Wartość umorzonego przez kontrahenta zobowiązania (stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym) jest przychodem po stronie tego podmiotu, któremu zobowiązanie umorzono. Kosztem uzyskania tego przychodu będzie odpowiednio wydatek na nabycie tej wierzytelności - jeżeli umorzono zobowiązanie w kwocie niższej niż uprzednio nabyta wierzytelność, koszty przyjmuje się (w odniesieniu do tego potrącenia) w stosownej proporcji.

W każdej sytuacji czy to w wyniku powołanego potrącenia wierzytelności czy też umowy sprzedaży nabytych praw majątkowych, jeżeli u nabywcy wierzytelności powstanie nadwyżka przychodów z tytułu realizacji prawa do tej wierzytelności nad kwotą zapłaconą zbywcy wierzytelności, to nadwyżka ta będzie wpływała na dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli Spółdzielnia w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęła udział przychodów z działalności rolniczej (powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej) w wysokości co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, to dochody Spółdzielni z działalności pozarolniczej (w tym powstałe w wyniku obrotu wierzytelnościami jako przeznaczone na działalność rolniczą) są wolne od podatku dochodowego stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym.

Opublikowano: S.Podat. 1996/1/65