PO 3-IP-722-329/95 - Różnice kursowe od zaciągniętego kredytu a koszt uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-IP-722-329/95 Różnice kursowe od zaciągniętego kredytu a koszt uzyskania przychodów

W związku z pismem z 12 maja br. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) różnice kursowe powstają zarówno przy przychodach jak i wydatkach (kosztach) jedynie wówczas, gdy występują różne kursy walut między dniem uzyskania przychodu i jego faktycznego otrzymania lub w przypadku wydatków (kosztów) dniem ich zarachowania i dniem faktycznej zapłaty.

Zasada powyższa ma również zastosowanie do różnic kursowych powstających przy korzystaniu z kredytów dewizowych. Różnice takie powstają, jeżeli występują różne kursy walut między dniem zaciągnięcia kredytu a dniem jego faktycznej spłaty. Jeżeli w wyniku uruchomienia nowego kredytu dewizowego na kolejny okres obrachunkowy nastąpiło rozliczenie kredytu zaciągniętego uprzednio, to dniem spłaty kredytu jest dzień tego rozliczenia potwierdzony wyciągiem bankowym.

Sposób rozliczenia omawianych różnic kursowych zależy od rodzaju zaciągniętego kredytu dewizowego. Jeżeli jest to kredyt zaciągnięty na cele inwestycyjne - to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe występujące w okresie realizacji inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodów, lecz zwiększają wartość inwestycji. Kosztem uzyskania przychodów są natomiast różnice kursowe od kredytu zaciągniętego na cele inwestycyjne występujące już po zakończeniu inwestycji oraz różnice kursowe od kredytu kupieckiego.

Opublikowano: LEX nr 6508