PO 3/BO-722/714/95 - Odpisy amortyzacyjne przy utracie prawa do ulgi inwestycyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 3/BO-722/714/95 Odpisy amortyzacyjne przy utracie prawa do ulgi inwestycyjnej.

Odpowiadając na pismo z 11 października 1995 r. nr 7382/264/95 dotyczące interpretacji przepisu § 7 ust. 2a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. Nr 18, poz. 62 z późn. zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Z treści pisma wynika, że podatnik w terminie do 31 marca 1995 r. nie wpłacił za 1994 r. należnego podatku albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu za 1994 r. a sumą należnych zaliczek za okres od początku tego roku. W związku z powyższym w dniu 1 kwietnia 1995 r. powstały zaległości we wpłatach w kwocie wynikającej z zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w 1994 r. Jeżeli zaległości we wpłatach za ten rok przekroczyły 0,5% kwoty wpłat dokonanych, to na podstawie § 7 ust. 1 pkt 1 wymienionego rozporządzenia, podatnik utracił prawo do odliczeń za rok podatkowy 1994, których dokonał na podstawie § 5 ust. 1 tego rozporządzenia.

Zatem zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu § 7 ust. 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia, w przedmiotowej sprawie należy przyjąć, że podatnik winien w maju 1995 r. (miesiącu następującym po miesiącu, w którym utracił prawo do odliczeń, a konkretnie do 20 maja 1995 r.) zwiększyć podstawę opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, a w razie poniesienia straty zmniejszyć ją o tę kwotę.

Na podstawie przepisów § 7 ust. 2a rozporządzenia podatnik w kwocie dokonanych odliczeń uwzględnia odpowiednio kwotę odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustalonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym. Na podstawie art. 15 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34 z późn. zm.). Zatem podatnik dokonując zwiększenia podstawy opodatkowania powinien uwzględnić kwotę odpisów amortyzacyjnych wyliczoną odpowiednio do przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie amortyzacji środków trwałych, na podstawie którego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości poszczególnych składników lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do używania, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór - mimo, że przepis § 2 ust. 7 rozporządzenia w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego dopuszcza dokonywanie odpisów nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca następującego po roku podatkowym, w którym dokonano odliczenia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/6/19