PO 3/BO-722/293/96 - Umowa sprzedaży po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 3/BO-722/293/96 Umowa sprzedaży po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

W nawiązaniu do pisma z 16 stycznia 1996 r. znak PO 4/AK-722-1183/95 skierowanego do Centralnego Towarzystwa Leasingowego SA w Warszawie i do wszystkich izb skarbowych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że stosownie do przepisów art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albo art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonywana przez urząd korekta zobowiązań podatkowych podatników będących stroną umów tzw. leasingu operacyjnego, nie może odbiegać od wymogów określonych w tych przepisach.

Powołane wyżej przepisy nakazują przyjęcie za przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie sprzedaży, a dopiero gdy cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten ustala urząd skarbowy w wysokości wartości rynkowej. Należy przede wszystkim pamiętać, że wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku w uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

Stosowana praktyka organów podatkowych, polegająca na przyjmowaniu w każdym przypadku zawierania umów sprzedaży po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, wartości rynkowej wyrażonej jako różnica pomiędzy wartością z dnia zawarcia umowy leasingu pomniejszoną o kwotę odpisów amortyzacyjnych, nie może być aprobowana. Po pewnym okresie użytkowania, przedmiot leasingu mógł być w różnym stopniu zużyty. Upływ czasu i wynikające stąd następstwa procesów inflacyjnych, a także sposób eksploatacji przedmiotu leasingu, to okoliczności mające decydujące znaczenie dla ustalenia wartości rynkowej tego przedmiotu w dniu sprzedaży.

Zdarzeniem powodującym powstanie zobowiązania podatkowego jest wystąpienie u podatnika stanu faktycznego odpowiadającego prawnopodatkowemu stanowi faktycznemu. Należy zatem przyjąć, iż skutki prawnopodatkowe w każdej sytuacji powinny być ocenione "indywidualnie" co oznacza, iż organy podatkowe w przypadku zawarcia przez strony umowy leasingowej, a następnie umowy sprzedaży, powinny ustalać wartość rynkową według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia tych rzeczy i praw majątkowych z uwzględnieniem ich stanu technicznego z dnia nabycia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/6/26