PO 3-AS-721-46/95 - Kultura fizyczna i sport.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-AS-721-46/95 Kultura fizyczna i sport.

W związku z pismem z 19 maja 1995 r. w sprawie przekazywania darowizn dla Stowarzyszenia Przyjaciół Klubu Sportowego "Ruch" w X, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do postanowień art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) podatnicy (osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej) mają prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę darowizny przeznaczonej m.in. na cele kultury fizycznej i sportu - do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy.

Jednocześnie zauważa się, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, wolny od podatku dochodowego jest dochód podatników, z wyłączeniem przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni oraz spółek (uwaga jak na str. 42 pkt 2 po Komunikacie Min. Fin. - przypis red.), których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego, w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie powyższe dotyczy wszelkiej działalności, zarówno statutowej, jak i gospodarczej, w części przeznaczonej na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 niniejszej ustawy podatkowej, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy. Zwolnieniem od podatku dochodowego nie są zatem objęte dochody uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami.

Przepisy powyższe mają zastosowanie zarówno do podatników, których celem statutowym jest realizacja preferowanej w ustawie działalności, jak i do podatników wspierających taką działalność, o ile wynika to wprost ze statutu tych jednostek organizacyjnych.

Z podobnych zwolnień podatkowych mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na mocy art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.; od 1.01.1997 r. jest to art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy - przypis red.) podatnicy przekazujący darowiznę na cele naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę - do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu.

Nie podlegają jednak odliczeniom darowizny na rzecz osób fizycznych i prawnych, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Przedmiotem darowizny osób fizycznych i prawnych mogą być również towary lub usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Przez pojęcie kwoty darowizny rozumie się wówczas wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Jak wynika z załączonego przy piśmie Biura Promocji statutu Stowarzyszenia Przyjaciół Klubu Sportowego "Ruch" w X, celem statutowym stowarzyszenia jest udzielanie pomocy Klubowi Sportowemu "Ruch" w rozwoju kultury fizycznej i sportu, a także wspomaganie sportu wyczynowego.

W związku z tym Stowarzyszenie, analogicznie jak Klub Sportowy "Ruch", ma prawo do skorzystania z dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Osoby prawne, przekazując darowiznę na rzecz stowarzyszenia, mają prawo - na mocy art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - do odliczenia kwoty darowizny od podstawy opodatkowania tym podatkiem, w wysokości nie przekraczającej 15% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3. Ponadto podatnicy, wspomagając swoimi działaniami realizację działań stowarzyszenia, przyczyniających się do rozwoju kultury fizycznej i sportu, mają prawo do skorzystania z dyspozycji zawartych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, pod warunkiem, że realizację działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu przewiduje ich statut.

Biuro Promocji, przekazując darowiznę na realizację działalności statutowej stowarzyszenia, może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę darowizny stosownie do przepisu art. 26 ust. 1 pkt 1 i 1b (od 1.01.1997 r. jest to art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 6 - przypis red.) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: S.Podat. 1998/7/55