PO 3-722-665/WK/96 - Podstawowe odpisy i wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - kosztem uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-665/WK/96 Podstawowe odpisy i wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - kosztem uzyskania przychodów.

Odpowiadając na pismo z 22 sierpnia 1996 r. - Ministerstwo Finansów informuje, że stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są podstawowe odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze, tworzone przez podatnika, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Zasady naliczania odpisu na fundusz socjalny regulują przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 163 z późn. zm.). Zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 1 ustawy o ZFŚS układy zbiorowe pracy mogą dowolnie kształtować wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, mogą również postanowić, że fundusz ten nie będzie tworzony. Powyższy przepis oznacza, że zakład pracy może dowolnie wybrać formę i metodę kształtowania wysokości odpisu na fundusz. Przepis ten - zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej - daje prawo zakładowi pracy objętemu układem zbiorowym pracy do decydowania, w jakiej wysokości (wyższej lub niższej od określonej w art. 5 ustawy) i w jaki sposób (wskaźnikiem od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej bądź od przeciętnego wynagrodzenia we własnym zakładzie lub od najniższego wynagrodzenia pracowników czy też w postaci określonej kwoty) naliczy on odpis na fundusz.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS (obowiązującym od 5 kwietnia 1996 r.) odpisy i zwiększenia, o których mowa w art. 4 i 5, obciążają koszty działalności zakładu pracy.

Powyższe nie przesądza, że dowolna kwota odpisów na ZFŚS stanowi koszt uzyskania przychodów. Jak wynika bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym, kosztem uzyskania przychodów są tylko podstawowe odpisy i wpłaty na fundusz. Definicję odpisu podstawowego zawiera przepis art. 2 pkt 2 ustawy o ZFŚS. Jest to odpis dokonany na zasadach określonych w art. 5 tej ustawy.

Zatem w przypadku gdy faktyczne odpisy i wpłaty na ZFŚS są wyższe od odpisu podstawowego i dokonanego na podstawie art. 5 ustawy - kosztem uzyskania przychodów są tylko odpisy podstawowe i wpłaty, zaś w przypadku gdy są niższe - odpisy i wpłaty faktycznie dokonane.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/20