PO 3-722-372/WK/95 - Różnice kursowe a nadpłata podatku dochodowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 września 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-372/WK/95 Różnice kursowe a nadpłata podatku dochodowego

W związku z przesłanymi przy piśmie Nr IS. PD-4-E4/95 z 2 czerwca 1995 r. pismami Przedsiębiorstwa "P" w Warszawie w sprawie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego za lata 1989-1990 z tytułu różnic kursowych - Ministerstwo Finansów informuje, że mając na uwadze, iż Przedsiębiorstwo w swoim piśmie z 17 lutego 1995 r. podtrzymuje swój wniosek w sprawie zwrotu nadpłaty (mimo otrzymanych wcześniej wyjaśnień organów podatkowych), zasadnym wydaje się rozstrzygnięcie sprawy co do jej istoty i wydanie decyzji administracyjnej w tym przedmiocie przez Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podziela stanowisko Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście oraz Izby Skarbowej w Warszawie odmawiające prawa Przedsiębiorstwa do zwrotu nadpłaty powyższego podatku dochodowego.

Jak wynika bowiem z nadesłanych akt sprawy w latach 1989-1990 w skład Przedsiębiorstwa wchodziło "20 Oddziałów samofinansujących się, pozostających na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym i sporządzających samodzielne bilanse składane do Zarządu Przedsiębiorstwa". Stosownie do obowiązującego w tym czasie przepisu art. 21 ustawy z 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12 oraz Nr 74, poz. 443) przepisy tej ustawy stosowały się również do sporządzających samodzielnie bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych. Tym samym Oddziały Przedsiębiorstwa "P." - każdy na swoim szczeblu, w oparciu o osiągnięty dochód - rozliczały się w tym czasie podatku dochodowego.

Oddziały te były więc w latach 1989-1990 podatnikami podatku dochodowego, a nie Zarząd Przedsiębiorstwa. Oddziały te w latach następnych zostały przekształcone w samodzielne spółki z o.o., a więc aktualnie forma prawna ówczesnych podatników podatku dochodowego uległa zmianie.

Stosownie do wyjaśnień Ministerstwa Finansów zawartych w pismach kierowanych do Izb Skarbowych w sprawie zwroty podatku dochodowego za lata 1989-1990 od dochodu z tytułu różnic kursowych - zwrot taki przysługuje podatnikom o niezmienionej formie prawnej i jednoosobowym spółkom Skarbu Państwa powstałym w wyniku przekształcenia z przedsiębiorstw państwowych w trybie rozdziału 2 (art. 8) ustawy z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 52, poz. 298 z późn. zm.). Mając powyższe na uwadze zwrot omawianej nadpłaty podatku dochodowego z tytułu różnic kursowych nie przysługuje zarówno powstałym - na bazie Oddziałów Przedsiębiorstwa - spółkom z o.o., ani też Przedsiębiorstwu, nie będącego w latach 1989-1990 podatnikiem podatku dochodowego i nie posiadającego obecnie w swojej strukturze organizacyjnej przekształconych Oddziałów.

Przy rozpatrywaniu kwestii powyższego zwrotu bez znaczenia jest fakt posiadania przez Przedsiębiorstwo określonych udziałów w powstałych spółkach. Uprawniają one jedynie do partycypacji w zyskach osiąganych przez te spółki. Mając powyższe na uwadze, iż po stronie Przedsiębiorstwa "P." w Warszawie występuje brak interesu prawnego, o którym mowa w art. 28 KPA, albowiem Przedsiębiorstwo to nie może być uznane za następcę prawnego przekształconych oddziałów - należałoby zatem wydać decyzję umarzającą postępowanie w sprawie z uwagi na jej bezprzedmiotowość (art. 105 § 1 KPA).

Opublikowano: LEX nr 6520