PO 3/722-324/WK/97 - Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - kosztem uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 3/722-324/WK/97 Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - kosztem uzyskania przychodów.

W związku z napływającymi zapytaniami dotyczącymi zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, w kontekście stosowania postanowień art. 6a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - Ministerstwo Finansów informuje, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 6a ww. ustawy pracodawca rozpoczynający działalność w roku kalendarzowym, zobowiązany do utworzenia funduszu, dokonuje odpisu na fundusz od następnego roku kalendarzowego.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej postanowienia tego przepisu ustawy nie mają zastosowania do pracodawców rozpoczynających w danym roku kalendarzowym działalność, którzy przejmują na podstawie art. 231 Kodeksu pracy pracowników i w związku z tym stosują układ zbiorowy pracy obowiązujący tych pracowników przed ich przejęciem (art. 2418 k.p.), jeżeli układ ten określa wysokość odpisu na fundusz. Dotyczy to zakładów pracy, które powstały w wyniku komercjalizacji, przejęcia, podziału lub połączenia zakładu lub jego części.

Dokonywane przez te zakłady w pierwszym roku działalności odpisy na fundusz stanowią - w myśl art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) - koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie informuje się, że aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w której proponuje się uściślenie art. 6a poprzez dodanie nowego zapisu, co zapobiegłoby w przyszłości powstawaniu powyższych wątpliwości interpretacyjnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/4/11