PO 3-722-256/WK/95 - Wyłączenia przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-256/WK/95 Wyłączenia przychodów.

W nawiązaniu do pisma Ministerstwa Finansów Nr PO 3-722-434/WK/94 z dnia 30 czerwca 1994 r. zawierającego wyjaśnienia postanowień rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 1992 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 32, poz. 138, z 1993 r. Nr 28, poz. 130 i Nr 133, poz. 642 oraz z 1995 r. Nr 3, poz. 12) - Ministerstwo Finansów informuje, że mając na uwadze, iż wyjaśnienia te zostały oparte na niepełnych przesłankach prawnych - uznaje się je za nie w pełni aktualne i wymagające dodatkowych uzupełnień.

Mając powyższe na uwadze informuje się co następuje.

Pojęcie działalności rolniczej - dla celów podatku dochodowego - zostało określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm.). Działalnością rolniczą jest m.in. hodowla zwierząt (w tym ptactwa). Przez hodowlę rozumie się zarówno hodowlę opartą o własny materiał hodowlany, jak również pochodzący z zakupu. Mając na uwadze, iż hodowla prowadzona w oparciu m.in. o zakupiony materiał zwierzęcy budziła wątpliwości w przedmiocie zaliczania tych zwierząt do działalności rolniczej czy też handlowej (pozarolniczej) - Minister Finansów wydał w/w rozporządzenie, w którym określił okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, jakie muszą być zachowane, aby przetrzymywanie to uznawane było za działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy (por. § 1 ust. 1 rozporządzenia w brzmieniu ustalonym w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 130). § 1 ust. 1 rozporządzenia nie może być jednak rozpatrywany w oderwaniu od postanowień ust. 2 tego przepisu, który określa przypadki w jakich działalność rolnicza uznawana jest (lub też nie) za dział specjalny produkcji rolnej.

Oznacza to, że okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów - dotyczą tylko okresów przetrzymywania zakupionych zwierząt, których hodowla w gospodarstwie rolnym ze względu na ich rodzaj (np. trzoda chlewna) lub wielkość produkcji (np. drób rzeźny) nie zalicza się do działów specjalnych produkcji rolnej.

Wyjaśnienia zawarte w piśmie Ministerstwa Nr PO 3-722-434/WK/94 aktualne są więc tylko w przypadku, gdy hodowla drobiu rzeźnego (na którą składają się m.in. zakupione kilkudniowe kurczaki) prowadzona jest w rozmiarach nie przekraczających 100 sztuk (tj. w ilości, których hodowla - zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik do rozporządzenia - nie uznawana jest za dział specjalny produkcji rolnej). Oczywiście kurczaki te - przed ich ew. sprzedażą - winny być przetrzymywane i karmione przez okres co najmniej 6 tygodni.

Jednocześnie informuje się, że nadal aktualne są wyjaśnienia o których mowa w poprzednim piśmie Ministerstwa, iż sprzedaż zakupionego drobiu (kurczaków) z naruszeniem omawianego 6-cio tygodniowego okresu przetrzymywania - w każdym przypadku uznawana jest za działalność pozarolniczą (handlową). Jednocześnie informuje się, że w przypadku gdyby spółdzielnie rolnicze działające w dobrej wierze brały pod uwagę wyjaśnienia zawarte w piśmie Ministerstwa Finansów Nr PO 3-722-434/WK/94 z dnia 30 czerwca 1994 r. przy rozliczaniu podatku dochodowego za 1994 r. i w związku z tym zaniżyły podatek za ten okres - to zasadne jest aby przy dokonywaniu wpłat dodatkowo naliczonego podatku dochodowego z omawianego tytułu występowały jednocześnie z wnioskami do urzędów skarbowych o zaniechanie ustalania i poboru odsetek za zwłokę od tych wpłat.

Opublikowano: S.Podat. 1996/1/54