PO 3-722-189/92 - Spółka wodna.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 1992 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-189/92 Spółka wodna.

W związku z pismem z dnia 2 marca br. znak: GKS/53/92 Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przez darowizny podlegające odliczeniu od dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym (w wysokości nie przekraczającej 10% dochodu) należy rozumieć dobrowolne nieodpłatne przekazanie środków na niektóre ściśle określone cele (w tym również na ochronę środowiska). Nieodpłatność darowizny, zgodnie z kodeksem cywilnym oznacza, że darczyńca nie oczekuje i nie otrzymuje od obdarowanego żadnych wzajemnych świadczeń ani w czasie dokonywania darowizny, ani w przyszłości. Tym samym świadczenia udziałowca na rzecz spółki wodnej nie mogą być traktowane jako darowizny.

Podmioty gospodarcze będące członkami tych spółek obowiązane są do wpłacenia na ich rzecz składek oraz ponoszenia innych świadczeń niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki.

Część składki wnoszonej na budowę urządzeń wodno-ściekowych, nie stanowi, - jako wydatek o charakterze inwestycyjnym - kosztów uzyskania przychodów; może być zatem pokryta jedynie z zysku po opodatkowaniu. Ta część składki powinna być wykazana w aktywach bilansu jako udziały.

Natomiast część składki i pozostałe świadczenia członków spółki na remonty i utrzymanie urządzeń wodno-ściekowych zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86) w związku z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 24.10.1974 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230 z późniejszymi zmianami) są kosztem uzyskania przychodów.

Zauważa się przy tym, że spółka wodno-ściekowa jako osoba prawna uzyskując dochody z jakichkolwiek źródeł (w tym ze składek) staje się podatnikiem podatku dochodowego. Jednakże zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy z dnia 15.02.1992 r. dochody spółek w części wydatkowanej na utrzymanie, eksploatację i budowę urządzeń melioracyjnych wolne są od podatku dochodowego.

Opublikowano: S.Podat. 1996/2/52