PO-3/423/588/TB/04 - Cesja praw z umowy leasingu a uznanie opłat uiszczonych przez dotychczasowego leasingobiorcę za koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2004 r. Zachodniopomorski Urząd Skarbowy w Szczecinie PO-3/423/588/TB/04 Cesja praw z umowy leasingu a uznanie opłat uiszczonych przez dotychczasowego leasingobiorcę za koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy Spółka prawidłowo postępuje, uznając opłaty leasingowe poniesione:

- przed zawarciem umowy cesji - za koszty uzyskania przychodów,

- po zawarciu umowy cesji i przekazaniu na jej podstawie przedmiotu leasingu - nie uznając za koszty uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, na pisemne zapytanie Spółki z dnia 9 sierpnia 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka zawarła w 2003 r. z funduszem leasingowym umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego spełniającą warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Po 18 miesiącach trwania umowy, w połowie 2004 r. Spółka dokonała cesji umowy leasingu na inny podmiot.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy prawidłowo postępuje uznając opłaty leasingowe, poniesione przed zawarciem umowy cesji za koszty uzyskania przychodów, natomiast opłaty leasingowe, poniesione już po zawarciu umowy cesji i przekazaniu na jej podstawie przedmiotu leasingu, nie uznając za koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 15 ust. 1 i art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W art. 17b ust. 1 ustawy, określono z kolei, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz

- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zamiarem podatnika zawierającego w 2003 r. umowę leasingu operacyjnego, była chęć użytkowania leasingowanego samochodu. Samochód ten jak twierdzi podatnik był wykorzystywany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z tym były ponoszone przez niego określone wydatki. Wobec powyższego, jeżeli przez wnoszącego pytanie zawarta została umowa leasingu (z przesłanego faksu nie wynika co było przedmiotem umowy), spełniająca warunki wymienione w art. 17b ust. 1 ustawy, to ponoszone na jej podstawie opłaty do momentu cesji praw i obowiązków wynikających z tej umowy na kolejnego korzystającego należy w myśl tego przepisu uznać za koszt uzyskania przychodu przy spełnieniu warunku wynikającego z art. 15 ust. 1 ustawy. Po upływie 18 miesięcy trwania umowy, spółka dokonała cesji umowy leasingu na inną firmę, wraz ze wszystkimi zawartymi w umowie prawami i obowiązkami. Dalsze użytkowanie leasingowanego samochodu odbywa się już u nabywcy tych praw i obowiązków i to on ponosi dalsze opłaty związane z umową leasingu. Podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat, nie wystąpią więc od tego momentu wydatki, które mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl