PO 3-2904-IP-722-257/98 - Dochody fundacji, stowarzyszeń i szkół.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 1998 r. Ministerstwo Finansów PO 3-2904-IP-722-257/98 Dochody fundacji, stowarzyszeń i szkół.

W związku z pismem (...) Ministerstwo Finansów wyjaśnia co następuje:

Szkoły wyższe - jako osoby prawne - obowiązane są do stosowania przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.).

Artykuł 40 ust. 1 ww. ustawy uchylił przepisy niektórych ustaw szczególnych przyznających ulgi i zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych oraz zniósł przyznane na podstawie tych przepisów ulgi i zwolnienia, w tym również w zakresie szkolnictwa wyższego.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 1 omawianej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednocześnie jednak zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dochody podatników (z wyjątkiem wymienionych w ust. 1c), których celem statutowym jest m.in. kształcenie studentów, są wolne od podatku dochodowego w części przeznaczonej na ten cel statutowy.

W świetle wymienionych przepisów szkoły wyższe ponosząc różne wydatki winny je rozpatrywać najpierw pod kątem, czy łączą się one z przychodem i stanowią koszty uzyskania przychodów. Następnie w przypadku wydatków, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, a więc wpływających na zwiększenie dochodu - czy równowartość tego dochodu może być wolna od podatku, bowiem wydatki wiążą się z celami statutowymi.

W konkretnej zatem sytuacji (...) wydatki wymienione w pkt 5, 6 i 7 mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile spełniają określone wymogi. I tak:

ad5) jeżeli zbiory biblioteczne otrzymane jako darowizna od osób fizycznych stanowiły przychód uczelni, to ich umorzenie będzie kosztem uzyskania przychodów. Należy jednak zauważyć, że w przypadku gdy wśród darowanych książek byłyby pozycje, których wartość przekraczałaby 2.500 zł - to jako środki trwałe podlegałyby amortyzacji według obowiązujących stawek, a nie jednorazowemu umorzeniu;

ad6) zwrot kosztów dojazdów osób nie będących pracownikami byłby kosztem uzyskania przychodów, o ile wynikałby z umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Byłyby to koszt danej usługi. Opodatkowaniu podlegałby natomiast wydatek stanowiący zwrot kosztów dojazdów nie wynikający z umów lub poniesiony na rzecz osób nie związanych z uczelnią, a więc wydatków poniesionych nie na cele statutowe;

ad7) różnica w wysokości wynagrodzenia za czas choroby do 35 dni, o ile wynika z regulaminu wynagrodzeń, stanowi koszt uzyskania przychodów.

Jeżeli chodzi o wydatki wymienione w poz. 1-4, to nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów, lecz po szczegółowym rozpatrzeniu równowartość dochodów niektórych z tych pozycji może być wolna od podatku, o ile związana jest z celami statutowymi. I tak:

ad1) i 3) przekroczony limit reprezentacji i reklamy oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów o wartości powyżej 10.000 ECU, o ile wydatki te były związane z celami statutowymi, to równowartość dochodów będzie wolna od podatku;

ad2) i 4) wydatki poniesione na zapłacenie odsetek od zobowiązań budżetowych oraz wpłaty na rzecz PFRON nie są związane z celami statutowymi; powyższe powoduje, że dochód stanowiący równowartość tych wydatków podlega opodatkowaniu (...).

Opublikowano: S.Podat. 1999/11/21