PO 2/AŁ-0963/97 - Termin złożenia wniosku o ulgę uczniowską - terminem procesowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 2/AŁ-0963/97 Termin złożenia wniosku o ulgę uczniowską - terminem procesowym.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi charakteru terminu określonego w § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 35, poz. 173 z późn. zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.), Minister Finansów został upoważniony do całkowitego lub częściowego zwolnienia od podatku dochodowego innych rodzajów dochodów niż wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy i określenia warunków tego zwolnienia.

Na tej podstawie, w § 10 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r., zostały zwolnione z części podatku dochodowego osoby fizyczne, które w ramach prowadzonej działalności zatrudniają pracowników w celu nauki zawodu.

Nabycie prawa do ulgi warunkuje spełnienie przesłanek określonych w § 10-12 powołanego rozporządzenia. Natomiast zrealizowanie prawa do ulgi następuje w ramach postępowania podatkowego, którego wszczęcie następuje na żądanie podatnika.

Wymogi, jakie powinien spełniać wniosek wszczynający postępowanie w sprawie ulgi z tytułu nauki zawodu, zawiera § 14 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, wniosek o przyznanie ulgi podatnik jest obowiązany złożyć do urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego, w terminie jednego miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu (lub od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu) i do wniosku powinien być dołączony dokument stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu z wynikiem pozytywnym.

Żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego w celu realizacji ulgi podatkowej, należnej z mocy prawa, jest czynnością procesową umożliwiającą skonkretyzowanie uprawnienia w decyzji organu podatkowego. Miesięczny termin do dokonania tej czynności jest więc terminem procesowym, gdyż tylko w drodze postępowania administracyjnego podatnik może zrealizować swoje uprawnienia.

Dodać również wypada, że braki wniosku, np. brak dokumentu stwierdzającego datę egzaminu kończącego naukę zawodu, podlegają uzupełnieniu w trybie art. 64 § 2 k.p.a., natomiast przekroczenie terminu do wystąpienia z wnioskiem może być przedmiotem postępowania o jego przywrócenie na podstawie art. 58 i nast. k.p.a.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/6/15