PO 2/AŁ-01912/96 - Remanent na 1 stycznia 1997 r. sporządzony przez lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/AŁ-01912/96 Remanent na 1 stycznia 1997 r. sporządzony przez lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

W związku ze zgłaszanymi pytaniami w zakresie sporządzania spisu z natury towarów przez lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów i techników dentystycznych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Od 1 stycznia 1997 r. podatnicy uzyskujący przychody z wykonywania wyżej wymienionych wolnych zawodów będą opodatkowani wyłącznie na ogólnych zasadach i muszą sporządzić na ten dzień spis z natury towarów i wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zawiadomić do dnia 20 stycznia 1997 r. urząd skarbowy o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. (W przepisie art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm. - ustawodawca wyraźnie określił zakres podmiotowy, wyłączając z ryczałtu przychody z wolnych zawodów).

Zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 148, poz. 720) spis z natury towarów powinien zawierać co najmniej: imię i nazwisko właściciela zakładu, datę spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu, szczegółowe określenie towaru, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę za jednostkę miary i ogólną wartość wynikającą z pomnożenia ilości towaru przez cenę jednostkową.

Przy świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, podatnicy, o których wyżej mowa, spisem z natury obejmują w szczególności:

- substancje farmaceutyczne,

- leki gotowe,

- surowice i szczepionki oraz preparaty diagnostyczne dla ludzi,

- preparaty farmaceutyczne pomocnicze i półprodukty farmaceutyczne,

- gips chirurgiczny i dentystyczny,

- materiały i surowce służące do wykonania wyrobów protetycznych,

- wyroby protetyczne (wyroby gotowe i półwyroby),

- plastry, materiały chirurgiczne i inne środki higieniczno-sanitarne,

- inne materiały zużywane w związku z prowadzoną działalnością.

Jeżeli podatnik nie zużywa w prowadzonej działalności wymienionych materiałów, do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wpisuje zerową wartość remanentu na dzień 1 stycznia 1997 r.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/14