PO 2/7-0647/95 - Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego zakładów świadczących usługi naprawy szkód komunikacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 2/7-0647/95 Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego zakładów świadczących usługi naprawy szkód komunikacyjnych.

W związku z napływającymi sygnałami o występujących nieprawidłowościach przy opodatkowaniu w formie ryczałtu zakładów świadczących usługi naprawy mające na celu likwidację szkód komunikacyjnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie zryczałtowanego podatku od przychodów osób fizycznych (Dz. U. Nr 140, poz. 786 z późn. zm.) za działalność usługową uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności określone w Klasyfikacji usług (Zeszyt Metodyczny nr 57 wydany przez Główny Urząd Statystyczny) z tym, że do usług tych zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.

Natomiast za działalność handlową, w rozumieniu § 5 ust. 3 powołanego rozporządzenia, uważa się sprzedaż w stanie nie przetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów (...).

Stronami w umowie o naprawę bezgotówkową są właściciel zakładu naprawczego oraz PZU SA. Do świadczenia usług naprawy mających na celu likwidację szkody komunikacyjnej zakład naprawczy zakupuje materiały, m.in. części zamienne i lakiery.

Zakupione materiały podlegają zużyciu w ramach wykonywanej usługi. Przychody z tej działalności powinny być zaliczane do przychodów z działalności usługowej, gdyż zakupione materiały wykorzystywane przy świadczeniu usług podlegają przetworzeniu. Zakup przez klienta części zamiennych w tym samym zakładzie, który świadczy usługę, nie zmienia charakteru tej działalności. U podatników opłacających podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego przychody z działalności usługowej podlegają opodatkowaniu (łącznie z materiałami) według stawki ryczałtu 8,5%.

Gdyby usługa była wykonywana z materiałów powierzonych, wówczas ubezpieczyciel wypłacałby zakładowi tylko wynagrodzenie za wykonaną usługę, natomiast należność za zużyte materiały, które były własnością właściciela samochodu, byłaby zwracana temu właścicielowi.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/2/16