PO 2/4-8010-0152/93 - Odliczenia wydatków na odpłatne kształcenie dzieci i młodzieży i na dojazd dzieci do szkół.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PO 2/4-8010-0152/93 Odliczenia wydatków na odpłatne kształcenie dzieci i młodzieży i na dojazd dzieci do szkół.

W związku z sygnalizowanymi wątpliwościami w sprawie stosowania odliczenia wydatków ponoszonych na odpłatne kształcenie dzieci i młodzieży w szkołach publicznych przy ustalaniu wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 7a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416) podstawę obliczenia podatku dochodowego stanowi dochód po odliczeniu m.in. wydatków ponoszonych przez podatnika na odpłatne kształcenie dzieci i młodzieży w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, do wysokości 1/5 rocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w rozumieniu art. 27 ust. 3 ustawy na każde dziecko. Obliczona w ten sposób kwota odliczeń na każde dziecko nie może w 1993 r. przekroczyć 6.549.600 zł rocznie.

W przepisie tym nie zamieszczono żadnych szczególnych warunków kwalifikujących użyte określenia "podatnika" ponoszącego wydatki oraz "dzieci i młodzieży", na których kształcenie wydatki te są ponoszone, co prowadzi do wniosku, że pod względem podmiotowym określenia te zostały użyte w znaczeniu potocznym. W związku z tym odliczenia mogą być stosowane do rodziców i opiekunów prawnych ponoszących koszty utrzymania i wychowania dzieci własnych i przysposobionych.

W przypadku gdy wydatki na cele wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 7a ustawy ponoszone są przez obojga małżonków z osiąganych przez nich dochodów, określona w tym przepisie wysokość wydatków dotyczy łącznie wydatków poniesionych przez obojga małżonków - bez względu na to, czy małżonkowie ci podlegają odrębnemu, czy też łącznemu opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 6 ustawy.

Jeżeli małżonkowie wybiorą odrębne opodatkowanie, wydatki te mogą być odliczone od dochodu jednego z małżonków lub w zależności od ich uznania w części od dochodu jednego i drugiego małżonka, pod warunkiem, że łączne odliczenia nie mogą przekroczyć ogólnej kwoty odliczeń przypadających na każde dziecko.

W świetle omawianego przepisu jest oczywiste, że odliczeniu podlegają wydatki na kształcenie w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, prowadzonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 z późn. zm.). Odliczeniu więc nie podlegają wydatki na kształcenie dzieci m.in. na kursach językowych prowadzonych na odrębnych zasadach.

Opublikowano: S.Podat. 1996/10/43