PO 2/12-1508-0337/96 - Odliczenie od dochodu wydatków na cele mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/12-1508-0337/96 Odliczenie od dochodu wydatków na cele mieszkaniowe.

Odpowiadając na pismo z 9 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż podziela stanowisko Izby Skarbowej w Sz. zawarte w piśmie z 31 stycznia 1996 r. znak PB.30.005/12-28/96.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że rodzaje wydatków na cele mieszkaniowe podatnika, podlegające odliczeniu od dochodu wymienia enumeratywnie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.). Z powołanego przepisu wynika, że odliczeniem zostały objęte m.in. wydatki przeznaczone na:

- budowę budynku mieszkalnego,

- nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

- remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Wydatki związane z wymianą pokrycia dachowego wraz z oknami nie wchodzą (w konkretnym przypadku) w zakres budowy czy rozbudowy budynku mieszkalnego ani w zakres przebudowy strychu czy przystosowania innego pomieszczenia na cele mieszkalne. Są to wydatki związane z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego.

Za remont budynku mieszkalnego uważa się wykonanie robót budowlanych polegających na odtworzeniu (przywróceniu) pierwotnego stanu technicznego i użytkowego budynku mieszkalnego wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników technicznych budynku m.in. dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania lub tylko określonych elementów tych instalacji. Za modernizację uważa się trwałe ulepszenie - unowocześnienie istniejącego budynku mieszkalnego wyrażające się w poprawie standardu użytkowego bądź technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji, np. wykonanie nowego pokrycia dachowego.

W tym stanie sprawy brak jest podstawy prawnej do uznania poniesionych wydatków związanych z wymianą dachu za wydatki inwestycyjne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a-f ustawy, podlegające odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem. Jeżeli zatem wydatki te są udokumentowane rachunkami wystawionymi przez podatnika nie korzystającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, mogą Państwo skorzystać z odliczenia od dochodu do opodatkowania (w granicach obowiązującego limitu) na remont i modernizację.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/5/8