PO 2/10-6440-01281/96 - Odliczenia z tytułu wkładów po przejęciu przez spółdzielnie mieszkaniowe mieszkań zakładowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/10-6440-01281/96 Odliczenia z tytułu wkładów po przejęciu przez spółdzielnie mieszkaniowe mieszkań zakładowych.

Odpowiadając na pismo z 24 lipca 1996 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) stanowi, że odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki poniesione w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika, przeznaczone na m.in. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Wykładnia gramatyczna powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że warunkiem skorzystania z odliczenia od dochodu z omawianego tytułu jest wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej. Przepis ten nie ogranicza prawa do odliczenia wydatków z omawianego tytułu jedynie do przypadków, gdy w wyniku wniesienia wkładu do spółdzielni mieszkaniowej podatnik nabędzie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym spółdzielczym budynku mieszkalnym.

Jeżeli zatem w związku z przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową mieszkań zakładowych, lokatorzy tych mieszkań zostaną zobowiązani do dopełnienia formalności umożliwiających wydanie im przez spółdzielnie nowego przydziału lokalu, to wnoszone w związku z tym wpłaty na wkład mieszkaniowy lub budowlany mogą być odliczone od podstawy opodatkowania. Odliczenie to może być dokonane w ramach obowiązującego limitu, pod warunkiem spełnienia wymogu właściwego udokumentowania poniesionych wydatków.

Ministerstwo Finansów pragnie jednocześnie podkreślić, że odmienna sytuacja miała miejsce w roku 1994. W ówczesnym stanie prawnym przepis art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczał odliczenie od dochodu wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w przypadku, gdy wkład ten został wniesiony przed objęciem lokalu lub budynku mieszkalnego.

Mając zatem na uwadze fakt, że w omawianej sytuacji podatnicy przed wniesieniem wkładu mieszkaniowego lub budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej byli najemcami mieszkań zakładowych, to wydatki poniesione w roku 1994 na te wkłady nie podlegały odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/9