PO 2/10-01408a/95 - Odliczanie wydatków na kształcenie dzieci.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 2/10-01408a/95 Odliczanie wydatków na kształcenie dzieci.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi odliczania od dochodu kwot wydatków poniesionych przez podatnika na cele związane z odpłatnym kształceniem dzieci własnych i przysposobionych w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego (rok zerowy), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 7a i 7c oraz ust. 7 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.), odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają kwoty wydatków, poniesionych przez podatnika na m.in.:

– dojazd dzieci własnych i przysposobionych do podstawowych, zawodowych i średnich szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, położonych poza miejscowością stałego lub czasowego zamieszkania dzieci - do wysokości wydatków faktycznie poniesionych na te dojazdy środkami transportu autobusowego, kolejowego lub promowego, udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi,

– odpłatne kształcenie dzieci własnych i przysposobionych w podstawowych, zawodowych i średnich szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych - do wysokości 1/5 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, w rozumieniu art. 27 ust. 3 ustawy na każde dziecko, jeżeli suma ich w roku podatkowym na każde dziecko nie przekracza 20% kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej obowiązującej w tym roku.

Wydatki na wskazane powyżej cele podlegają odliczeniu w czasie cyklu kształcenia określonego w przepisach o ramowych planach nauczania dla danego typu szkoły.

Stosownie do art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat ma prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego (rok zerowy). W świetle art. 14 ust. 4 powołanej ustawy o systemie oświaty realizacja tego uprawnienia jest obowiązkowym zadaniem własnym gminy. Przy czym roczne przygotowanie przedszkolne nie mieści się w ramach obowiązku szkolnego, o którym stanowi w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

W związku z powyższym, wydatki poniesione przez podatnika z tytułu kształcenia dzieci własnych i przysposobionych w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego nie stanowią podstawy do odliczenia od dochodu na podstawie powołanej na wstępie ustawy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/3/13