PO/005-1/05 - Pożyczka udzielona spółce przez członków zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach PO/005-1/05 Pożyczka udzielona spółce przez członków zarządu.

Pytanie podatnika

Czy podlega zwolnieniu na zasadzie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczka udzielona Spółce z o.o. przez członków zarządu niebędących jej udziałowcami na cele prowadzonej działalności gospodarczej?

Oceniając powyższe stanowisko należy stwierdzić, że jest ono prawidłowe, bowiem zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

W związku z powyższym pożyczki udzielone Spółce z o.o. przez członków zarządu niebędących udziałowcami Spółki będą zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych w świetle powyższego przepisu pod warunkiem, że Spółka udokumentuje, iż za pieniądze będące przedmiotem tych pożyczek sfinansowała zakup nieruchomości prawa użytkowania wieczystego gruntów bądź pieniędzmi tymi dokonała spłaty rat należności za nabyte nieruchomości.

W przypadku zawarcia umowy pożyczki, która spełnia przesłanki określone w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku, lecz podatnicy z tytułu umowy nie są zobowiązani do zapłaty podatku w stosunku do tej czynności przez okres 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki. Przez okres ten nie jest bowiem możliwe stwierdzenie, czy przedmiot pożyczki został przeznaczony na cele wskazane w powyższym przepisie, i czy powstanie zobowiązanie w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli jednak przesłanka ta nie zostanie zrealizowana, należy złożyć deklarację podatkową PCC z wykazaniem w niej podatku od czynności cywilnoprawnych, przy czym odsetki od kwoty głównej tego podatku (zaległości podatkowej) powinny być naliczone od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku od umowy pożyczki, czyli 14-dniowy termin biegnący od dnia zawarcia umowy pożyczki zgodnie z art. 10 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl