PMO/436/1/2005/SM - Nabycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości pod budowę pawilonu handlowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2005 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PMO/436/1/2005/SM Nabycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości pod budowę pawilonu handlowego.

"Podatnik zamierza nabyć prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej. Nieruchomość ta nie stanowi gruntów rolnych oraz leśnych. Nieruchomość będzie przeznaczona dla celów budowy pawilonu handlowego. Sprzedającym ww. prawo jest osoba fizyczna, nie posiadająca miejsca zamieszkania w Polsce, jak również na terenie krajów Wspólnoty. Osoba ta nie jest podatnikiem podatku VAT z tytułu tej transakcji, nie jest też podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o PTU. Wnioskodawca ocenia, iż nabycie wyżej opisanej nieruchomości będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2% wartości nieruchomości.

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że wymieniona przez podatnika czynność cywilnoprawna tj. sprzedaż objęta jest zakresem przedmiotowym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86 poz. 959 ze zm.) dlatego też co do zasady jej dokonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ww. przepisu. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dotyczące podatników podatku VAT, przewiduje natomiast norma kolizyjna zawarta w art. 2 pkt 4 ustawy. Stosownie do powołanego przepisu nie podlega omawianemu podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Oznacza to, w myśl zasady wynikającej z ww. przepisu brak możliwości wyłączenia przedmiotowej umowy sprzedaży z tego podatku. Jak bowiem wskazano, zakres wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje umów sprzedaży (i zamiany) zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego gruntu. Dodać należy, że w świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży prawa użytkowania gruntu wynosi 2%, przy czym podstawę opodatkowania, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) stanowić będzie wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego, którą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2). Obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy obowiązek uiszczenia podatku ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej.

Reasumując, stanowisko zaprezentowane przez podatnika co do konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz stawki tego podatku uznać należy za prawidłowe."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/17