PMO-436/01/05 - Umowa dzierżawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta PMO-436/01/05 Umowa dzierżawy.

"(...) Czy umowa dzierżawy podlega obowiązkowi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie przedstawiając stanowisko, że w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w związku z ubieganiem się o rentę strukturalną w trybie przepisów ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy urząd wyjaśnia, iż zgodnie z brzmieniem art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86 poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne wymienione enumeratywnie w tym artykule. To znaczy że katalog czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty i wyraźnie wskazuje na to, iż podatkowi podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione. Umowy dzierżawy w wyżej wymienionym artykule nie zostały wymienione, co oznacza, iż podatkowi temu nie podlegają.

W nawiązaniu do argumentów podniesionych przez Stronę organ podatkowy zaznacza, iż istotnie ustawodawca przewiduje w ustawie w artykule 9 pkt 2 pewne zwolnienia dot. przeniesienia własności nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku rolnym jednak zwolnienia te dotyczą wyłącznie takich czynności cywilnoprawnych jak umowy: - sprzedaży, dożywocia, działu spadku, zniesienia współwłasności, darowizny, zamiany i odpłatnej renty.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta stwierdza, że umowy dzierżawy bez względu na to czy przedmiotem tych umów jest gospodarstwo rolne czy też nie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie z uwagi na przewidziane zwolnienia w art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (...), ale z uwagi na fakt, iż w art. 1 ustawy umowy dzierżawy nie są wymienione w katalogu czynności podlegających temu podatkowi."

Opublikowano: S.Podat. 2005/8/50