PM/436-7/07 - Opodatkowanie spadku po zmarłej w Czechach matce będącej obywatelką tego kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2007 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze PM/436-7/07 Opodatkowanie spadku po zmarłej w Czechach matce będącej obywatelką tego kraju.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze działając w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 7 marca 2007 (data wpływu 16 marca 2007) uzupełnionego pismem z dnia 6 kwietnia 2007 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że Pani matka zmarła 31 maja 2006 w chwili śmierci była obywatelką Republiki Czeskiej, na stałe zamieszkiwała w Pradze, nie mieszkała i nie posiadała żadnego majątku w Polsce. Dziedziczenie nastąpiło na mocy ustawy a do spadku zgodnie z Postanowieniem Sądu Powiatowego w Pradze z dnia 3 marca 2007 zostali powołani: wnioskodawca, brat wnioskodawczyni posiadający polskie i amerykańskie obywatelstwo oraz Pani ojciec. Przedmiotem spadku są środki pieniężne.

Zwróciła się Pani z zapytaniem:,.. czy po zmarłej w Czechach matce będzie opodatkowana podatkiem od spadku w Polsce czy też będzie zwolniona w tym zakresie.

Zdaniem wnioskodawcy: na mocy zawartej w dniu 23 kwietnia 1925 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką w sprawie zapobieżenia dwukrotnemu opodatkowaniu w dziedzinie podatków spadkowych - podatek od spadku po zmarłej matce podlega opodatkowaniu w Republice Czeskiej a tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony stan faktyczny i mając na uwadze obowiązujący stan prawny wyraża następujące stanowisko:

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 Nr 142 poz. 1514 z późn. zm.) - podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Z kolei art. 2 w/ cyt. ustawy stanowi, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści tych przepisów wynika, że co do zasady opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjątkowa sytuacja przewidziana została w powołanym powyżej art. 2 ustawy stanowiącym, że podatkowi podlega także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą i praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej. W sytuacji nabycia przedmiotów majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium RP.

Do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie mają także zastosowania przepisy art. 3 ww. ustawy określającego wyłączenia od opodatkowania nabycia rzeczy i praw majątkowych podlegających wykonaniu w RP.

Jednakże na mocy podpisanej w dniu 23 kwietnia 1925 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką opublikowanej w Dz. U. z dnia 9 lutego 1926 Dz. U. Nr 13 poz. 78 - w art. 2 ust. 1 lit. a zapisano,.. " co do majątku spadkowego po obywatelach każdego z obydwu Państw - majątek ten podlega zasadniczo podatkowi spadkowemu w tym Państwie, którego obywatelem był spadkodawca w chwili swej śmierci ".

Zatem otrzymane tytułem spadku po zmarłej matce środki pieniężne podlegają opodatkowaniu w Republice Czeskiej - są więc zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Zgodnie z § 1 i § g ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. Ustęp Nr 40 poz. 462 z późn. zm.) - jest Pani zobowiązana do złożenie zeznania podatkowego (SD-3) o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych według ustalonego wzoru.

Powyższa interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

-

nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;

-

w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl