PM 436/3/06 - Zakup gruntu rolnego na cele publiczne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2006 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna PM 436/3/06 Zakup gruntu rolnego na cele publiczne

Pytanie podatnika

Czy sprzedaż gruntu rolnego Urzędowi Miejskiemu na cele publiczne, w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, nabytego w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

W dniu 06.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., zwanej dalej ustawą-Ordynacja podatkowa) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik nabył w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu, działkę, którą zamierza sprzedać Urzędowi Miejskiemu, z przeznaczeniem na budowę ulicy głównej, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z załączonym do pisma wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego na danej ulicy, terenami kolejowymi, rzeką i naturalnym ciekiem wodnym we Wrocławiu - teren określony w powyższym planie miejscowym, jest przeznaczony pod lokalizację ulicy głównej, stanowiący rezerwę pod projektowany wylot drogi krajowej Nr 5 Wrocław-Świdnica.

Zdaniem Podatnika, nie powinien od kwoty transakcji zapłacić żadnego podatku dochodowego i od PCC.

Stanowisko przedstawione przez Podatnika jest prawidłowe.

Na podstawie przepisu art. 2 pkt 1 lit. g, ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 41, poz. 399 z 2005 r. z późn. zm., zwanej dalej ustawą), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych.

Zatem w okolicznościach przedstawionych przez Podatnika zakup gruntu rolnego przez Urząd Miejski na cele publiczne, jakim jest budowa ulicy głównej, w trybie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie cytowanego wyżej art. 2 pkt 1 lit. g ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl