PM-436/3/05 - Sprzedaż nieruchomości rolnej - zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PM-436/3/05 Sprzedaż nieruchomości rolnej - zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych

Pytanie podatnika

Czy sprzedaż nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu pisma z dnia 30.06.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Państwa we wniosku, dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przeniesienia własności nieruchomości lub ich części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży - jest właściwe.

Uzasadnienie

W dniu 1 lipca 2005 r. do tut. Urzędu wpłynął Państwa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych dot. Regulacji art. 9 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399).

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy, udzielając pisemnej interpretacji przepisów podatkowych - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. a wyżej wymienionej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:

- przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umów, między innymi:

a) sprzedaży

pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego nabywcy.

Odnosząc się do zacytowanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza się, że sprzedaż nieruchomości rolnej pod wyżej wymienionymi warunkami zwolniona będzie z opodatkowania.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i według obowiązującego stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, służy zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 22 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa - wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl