PM/436-2/07 - Sprzedaż nieruchomości gruntowej - PCC a VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy w Ropczycach PM/436-2/07 Sprzedaż nieruchomości gruntowej - PCC a VAT.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 29 listopada 2006 r. Nr 217, poz. 1590) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16 kwietnia 2007 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 17 kwietnia 2007 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku, dotyczące opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zakupu działki jest nieprawidłowe.

W dniu 17 kwietnia 2007 r. do tut. Urzędu wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan z żoną kupić nieruchomość gruntową, która na podstawie wypisu z rejestru gruntów stanowi grunt rolny. Przedmiotowa działka leży na obszarze nieobjętym aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy. Zgodnie ze starym planem, który stracił ważność 31 grudnia 2002 r. działka znajdowała się w terenach zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej z usługami o uciążliwości nieprzekraczającej granic lokalizacji. Sprzedawcą i właścicielem działki jest Bank. W ocenie Pana zakup ww. działki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach wyjaśnia co następuje:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy kupna - sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy). Celem uniknięcia podwójnego opodatkowania jednej czynności zarówno podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jak i podatkiem od towarów i usług, ustawodawca w art. 2 pkt 4 ww. ustawy postanowił, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) istotny jest status strony zbywającej (podmiotu, który sprzedaje towar), bowiem wówczas powstaje obowiązek zapłaty podatku lub ma miejsce wyłączenie tego obowiązku na mocy określonego przepisu. Z art. 5 ust. 1 obowiązującej od 1 maja 2004 r. cyt. ustawy o VAT wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Towarami w świetle ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie rodzaje energii, budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Dostawa gruntów została zatem objęta opodatkowaniem, jednakże w przypadku gdy dotyczy ona terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT jest przedmiotowo zwolniona od VAT. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów przedmiotową działkę zakwalifikowano do gruntów rolnych. Nie jest ona wprawdzie objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy, ale w oparciu o opracowanie pod nazwą "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy L." działka położona jest w "strefie przekształceń i intensyfikacji systemu osadniczego". W odniesieniu do wskazanej działki nie można zastosować zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, co w konsekwencji oznacza, że jej sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na to, iż w przedmiotowej sprawie w stosunku do strony dokonującej sprzedaży powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług to na podstawie powyższego przepisu w zakresie tej czynności następuje wyłączenie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, skoro strona dokonująca sprzedaży działki będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług z tytułu tej konkretnej czynności, kupujący będzie korzystał z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl