PM/436-13/06 - Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu PM/436-13/06 Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego

Pytanie podatnika dotyczy zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 22.06.2006 r. (data wpływu 03.07.2006 r.) uzupełnionego następnie w dniu 13.07.2006 r. o kserokpię aktu notarialnego rep. A nr: 3978/2006 z dn. 11.07.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

p o s t a n a w i a

uznać jako prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 03.07.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu wpłynęło Pana pismo z dnia 22.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, dotyczącej prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabył Pan wraz z żoną w drodze umowy darowizny prawo własności do działki budowlanej, na której rozpoczęli Państwo, na podstawie udzielonego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu pozwolenia na budowę (decyzja nr AB. 7351-7-92/05 z dnia 06.05.2005 r.) budowę budynku mieszkalnego.

W dniu 27 czerwca 2006 r. zawarli Państwo warunkową umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, w której określono ostateczny termin jej zbycia na 2 sierpnia 2006 r. Stan zaawansowania inwestycji na dzień przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi, obejmuje budynek mieszkalny w stanie surowym, zadaszony i wyposażony w stolarkę budowlaną.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanowiskiem jako "właścicielom budowy, do dnia jej sprzedaży" przysługuje Państwu prawo do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dla inwestycji wymagajacej pozwolenia na budowę, nieodliczanej w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w związku z budową budynku mieszkalnego, udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r., są opodatkowane podatkiem VAT. Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Zawarte w dyspozycji art. 3 ust. 1 pkt 1 stwierdzenie "wydatki poniesione" dotyczy wydatków faktycznie poniesionych na realizację przedmiotowej inwestycji. Państwo jako inwestorzy ponieśli wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych niezbędnych do budowy budynku mieszkalnego. Jeżeli wydatki te zostały udokumentowane fakturami wystawionymi po dniu 1 maja 2004 r. oraz dotyczą materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT przysługuje Państwu prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na ich zakup. Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie uzależnia bowiem prawa do uzyskania zwrotu od posiadania przez wnioskodawcę prawa własności do nieruchomości w chwili wystąpienia z wnioskiem o zwrot. Ponadto dysponowali Państwo stosownym pozwoleniem na budowę budynku mieszkalnego, wymaganym przepisami powołanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwiazanych z budownictwem mieszkaniowym. Z przedstawionych powyżej przepisów, nie wynika aby opisana w Pana piśmie sytuacja mogła wpływać negatywnie na prawo do uzyskania zwrotu.

W związku z tym przysługuje Państwu prawo do zwrotu cześci wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych wykorzystanych przy budowie budynku mieszkalnego.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl