PM-436/1/2005 - Wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Wieliczce PM-436/1/2005 Wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego.

Pytanie podatnika

Czy od wniesionego wkładu do spółki jawnej osób fizycznych spółka musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik zamierza wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci nabytych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkową ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, stanowi wartość poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Od wartości wniesionego do spółki wkładu, zdaniem podatnika, należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.

Za zmianę umowy spółki według art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy uważa się przy spółce osobowej, którą jest spółka jawna, wniesienie wkładu do spółki, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Odpowiadając na pytanie tutejszy organ stwierdza, że wniesienie wkładu do spółki jawnej przez osoby fizyczne podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: www.iskrakow.krak.pl