PM/436/1/07 - Wniesienie aportu do spółki cywilnej nie podlega PCC.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Kazimierzy Wielkiej PM/436/1/07 Wniesienie aportu do spółki cywilnej nie podlega PCC.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 listopada 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 3 listopada 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportem rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa jednoosobowego w postaci środków trwałych i wyposażenia, zapasów materiałowych, wyrobów gotowych oraz aportu pieniężnego do tworzonej spółki cywilnej uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jako nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan Robert N. prowadzi działalność gospodarczą (jako firma jednoosobowa) m.in. w zakresie produkcji piaskarek i innych urządzeń do odśnieżania oraz remontów tych maszyn.

Na bazie tego zakładu zostaje utworzona spółka cywilna o tym samym profilu działalności gospodarczej (produkcja i remont sprzętu do odśnieżania). Do tej spółki Pan Robert N. wnosi aportem wszystkie składniki majątku dotychczasowej firmy jednoosobowej wraz z zapasami materiałów oraz aport pieniężny.

Zawarte w piśmie pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesionego aportu.

Zdaniem wnioskodawcy wniesienie majątku nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ wnoszący aport jest podatnikiem podatku VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki, a nie czynność wniesienia wkładu (aportu). Czynność wniesienia wkładu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia umowy spółki, a te podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy wnoszący jest podatnikiem VAT, czy zwolniony z tego podatku.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jest w spółkach osobowych wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego.

Wyłączenie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ma zastosowanie tylko w tych przypadkach, gdy czynnością cywilnoprawną opodatkowaną podatkiem od towarów i usług lub zwolnioną z tego podatku jest czynność cywilnoprawna objęta przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem nie byłoby obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyby zwolnienie z podatku od towarów i usług dotyczyło czynności zawarcia umowy spółki, a nie czynności wniesienia aportu.

Zawarcie umowy spółki cywilnej, a nie wykonanie w ramach tej umowy obowiązku wniesienia wkładu (aportu) do majątku spółki, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług aportu wnoszonego do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej orzeka jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl