PLO.454.24.2021 - Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19

Pisma urzędowe
Status: Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2021 r. Ministerstwo Zdrowia PLO.454.24.2021 Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19

Dokumentacja rejestracyjna oraz Charakterystyki Produktów Leczniczych szczepionek przeciw COVID-19 przewidują w każdej fiolce nadmiarowe objętości szczepionki, aby umożliwić bezpieczne pobranie ilości deklarowanych przez producenta dawek.

Nadwyżki technologiczne stanowiące zwiększoną objętość płynnych preparatów pozajelitowych (w tym w iniekcjach), wynikają z konieczności zapewnienia dostarczenia pacjentowi bezpiecznej dawki w sytuacji, gdy występują straty zarówno w czasie pobierania leku z pojemnika strzykawką, jak i w czasie podawania (pozostałość w strzykawce). Nadwyżki są różne, zależne od produktu i producenta.

Możliwość wykorzystania nadwyżki technologicznej w przypadku ww. szczepionek jest możliwa i dopuszczalna i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki. Muszą one mieć pewność, że podają pacjentowi wymaganą przez producenta ilość szczepionki w czasie określonym w ChPL od otwarcia fiolki.

Jednocześnie należy przypomnieć, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości szczepionek z różnych fiolek, z uwagi na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego.

Opublikowano: www.mz.gov.pl