PL/LM/835/38/BNJ/13/RD-87307 - Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Finansów PL/LM/835/38/BNJ/13/RD-87307 Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego.

Odpowiadając na pismo z dnia 24 maja 2013 r. znak: (...) w sprawie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

W przypadku złożenia przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R na podstawie art. 96 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", w świetle przepisów Działu X Rozdziału 1 tej ustawy brak jest podstawy prawnej do odstąpienia przez naczelnika urzędu skarbowego od potwierdzenia jego zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego oraz doręczenia podatnikowi tego dokumentu.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15 tej ustawy, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (z zastrzeżeniem przepisów art. 96 ust. 3 tej ustawy). Podmioty zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 mogą natomiast złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Stosownie do przepisu art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w art. 96 ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Z powyższych przepisów wynika, że złożenie zgłoszenia rejestracyjnego przez podatnika na podstawie art. 96 ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT, a zatem zainicjowanie z jego strony rejestracji odpowiednio jako "podatnika VAT czynnego" lub "podatnika VAT zwolnionego", implikuje obowiązek zarejestrowania podatnika przez naczelnika urzędu skarbowego i jednocześnie potwierdzenia jego zarejestrowania. Procedura potwierdzenia zarejestrowania podatnika wskutek złożonego zgłoszenia przez podatnika jest procedurą ściśle określoną przez ustawodawcę. Opisywane przepisy ustawy o VAT nie przewidują możliwości potwierdzenia zarejestrowania podatnika w zależności od jego oświadczenia woli. Potwierdzenie zarejestrowania podatnika następuje w wyniku zgłoszenia rejestracyjnego, a nie na skutek dodatkowego wniosku podatnika w tym przedmiocie. Oznacza to, że przepisy nie przewidują możliwości zrezygnowania przez podatnika z potwierdzenia jego zarejestrowania, a naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany do dokonania potwierdzenia i doręczenia podatnikowi tego dokumentu.

Jednocześnie należy mieć na względzie przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.), zgodnie z którym opłacie tej podlega, m.in., dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia. W Części I w ust. 16 załącznika do ustawy ustawodawca określił stawkę opłaty skarbowej w wysokości 170 zł od tej czynności urzędowej. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od dokonania opisywanego potwierdzenia powstaje z chwilą dokonania zgłoszenia. Dowód zapłaty tej opłaty należy dołączyć nie później niż w ciągu 3 dni od dnia złożenia zgłoszenia, stosownie do § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 187, poz. 1330). Dowód ten może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że w art. 8 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej ustawodawca nałożył, m.in. na organy administracji rządowej, obowiązek dokonywania adnotacji potwierdzających zapłatę opłaty skarbowej, zwolnienie od niej lub wyłączenie obowiązku jej zapłaty.

Dla zapewnienia kontroli zapłaty opłaty skarbowej należy w tym przypadku mieć na uwadze przepisy art. 5 oraz art. 6 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej dotyczące obowiązku zapłaty tej opłaty z chwilą złożenia zgłoszenia oraz powołanego wyżej art. 8 ust. 3 tej ustawy dotyczące obowiązku dokumentowania przez organy administracji zapłaty opłaty skarbowej przez sporządzanie adnotacji w tym przedmiocie.

Wobec powyższego, w przypadku gdy podatnik nie dołączy do zgłoszenia dowodu zapłaty opłaty skarbowej w terminie 3 dni od dnia złożenia zgłoszenia, należy wezwać go do usunięcia tego braku na podstawie powołanych wyżej przepisów o opłacie skarbowej i przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących wezwań. Dopiero w przypadku niewykonania tego obowiązku przez podatników należy przekazać organowi podatkowemu (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta) właściwemu w sprawie opłaty skarbowej zbiorczą informację o przypadkach nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej, w tym od dokonanych przez naczelnika urzędu skarbowego opisywanych potwierdzeń zarejestrowania podatników, stosownie do przepisów art. 11 ust. 1 i 3 ustawy o opłacie skarbowej.

W świetle powyższych przepisów brak jest zatem podstawy prawnej do odstąpienia od obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od przedmiotowego potwierdzenia przez podatników, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne na podstawie art. 96 ust. 1 i 3 ustawy o VAT.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2013/6/28-29