PL/LM/834/49/BNJ/11/242 - Podatkowe skutki powołania się na nabycie otrzymanych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy i niezgłoszonych do opodatkowania rzeczy lub praw majątkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2011 r. Ministerstwo Finansów PL/LM/834/49/BNJ/11/242 Podatkowe skutki powołania się na nabycie otrzymanych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy i niezgłoszonych do opodatkowania rzeczy lub praw majątkowych.

Odpowiadając na pismo z dnia 13 września 2011 r. znak (...) w sprawie stosowania przepisu art. 6 ust. 4 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.), zwanej dalej "upsd", Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że podtrzymuje stanowisko zawarte w "Zadaniach dla dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych" w powyższym zakresie, oraz wyjaśnia:

Dla rozstrzygnięcia kwestii stosowania art. 6 ust. 4 i art. 15 ust. 4 niezbędna jest analiza przepisów przejściowych, określonych w art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 222, poz. 1629), zwanej dalej ustawą "zmieniającą". Przepisy te regulują, w jakim zakresie, do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się znowelizowane przepisy.

Zgodnie z ogólną regułą przepisów przejściowych, określoną w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie tej ustawy, stosuje się przepisy upsd, w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem, tj. 1 stycznia 2007 r. Wyjątki od tej ogólnej zasady określił ustawodawca w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, które dotyczą wyłącznie stosowania przepisów art. 4 ust. 4 oraz art. 15 ust. 4 upsd.

W świetle przepisu art. 3 ust. 3 ustawy zmieniającej, przepis art. 15 ust. 4 upsd w nowym brzmieniu ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy przed dniem wejścia w życie zmian, wyłącznie w sytuacji, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się na fakt nabycia po dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej.

W myśl art. 15 ust. 4 upsd nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej wtoku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Zgodnie z art. 6 ust. 4, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., gdy nabycie w drodze darowizny nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na okoliczność dokonania tej darowizny.

Analiza powołanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, że powołanie się przez podatnika po dniu 1 stycznia 2007 r. na okoliczność otrzymania przed tą datą darowizny, przed innym - niż organ podatkowy - organem, np. organem kontroli skarbowej, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Skoro powołanie się przed organem kontroli skarbowej na okoliczność otrzymania przed dniem 1 stycznia 2007 r. darowizny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, to brak jest podstaw do stosowania przepisu art. 15 ust. 4 upsd.

Powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2011/6/29-30