PL.II.K.0550-01/08 - Dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w postaci wygenerowanego elektronicznie wydruku z internetowego systemu bankowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Urząd Miasta w Olsztynie PL.II.K.0550-01/08 Dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w postaci wygenerowanego elektronicznie wydruku z internetowego systemu bankowego.

Prezydent Miasta Olsztyn działając na podstawę art. 14j § 1-3, art. 216 w zw. z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego bez podpisu i stempla i dokumentowanie uiszczenia opłaty skarbowej w tej formie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2008 r. do Urzędu Miasta Olsztyn wpłynął wniosek o wydanie interpretacji prawnej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 187, poz. 1330).

Wnioskodawca pisze, iż dokonując czynności prawnej przedłożył pełnomocnictwo osoby trzeciej do dokonania tej czynności. W załączeniu złożono dowód uiszczenia opłaty skarbowej od tego pełnomocnictwa w kwocie 17 złotych w postaci potwierdzenia wykonania operacji przelewu bankowego wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego w formie wydruku komputerowego. Jak twierdzi wnioskodawca ta forma dokumentowania opłaty od pełnomocnictwa została zakwestionowana przez urzędnika obsługującego podatnika. Jak pisze strona, urzędnik domagał się uwierzytelnienia wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego, wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej poprzez zaopatrzenie go w pieczęć banku i podpis pracownika banku.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zadał dwa pytania we wniosku o wydanie interpretacji prawnej:

1.

Czy dokumentowanie uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa przez składającego pełnomocnictwo za pomocą dokumentu w formie wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej bez podpisu i stempla jest prawidłowe?

2.

Czy organ administracji powinien żądać od składającego pełnomocnictwo uwierzytelnienia przelewu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w formie wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej poprzez zaopatrzenie go w pieczęć banku i podpis pracownika banku.

Wnioskodawca w swym stanowisku przedstawionym organowi podatkowemu, uważa iż dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej wygenerowanego elektronicznie z internetowego systemu bankowego bez podpisu i stempla i dokumentowanie uiszczenia opłaty skarbowej w tej formie jest prawidłowe.

W odpowiedzi na wyżej przedstawiony stan faktyczny i pytania podatnika organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Art 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej stanowi, iż zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek. Artykuł 10 tejże ustawy stanowi, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia sposób potwierdzania zapłaty opłaty skarbowej, w szczególności przez wskazanie sposobu:

-

dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej

-

sporządzania adnotacji potwierdzających zapłatę opłaty skarbowej.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 187, poz. 1330) reguluje szczegółowo wspomniane wyżej kwestie. § 3 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, iż składający wniosek lub pełnomocnictwo albo dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej, zwany dalej "dowodem zapłaty", albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty. Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej. Ostatnie zdanie przywołanego przepisu stanowi, iż dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie zapłaty opłaty skarbowej. Przepis ten nie nakłada obowiązku uwierzytelnienia potwierdzenia wydruku potwierdzającego zapłatę opłaty skarbowej poprzez zaopatrzenie go w pieczęć banku i podpis pracownika banku.

Uzupełniając stanowisko dotyczące sposobu potwierdzenia zapłaty opłaty skarbowej należy wskazać na przepis artykułu 60 Ordynacji Podatkowej, który stanowi, iż zlecenie płatnicze na rzecz organów podatkowych mogą być składane również w formie dokumentu elektronicznego przy użyciu oprogramowania udostępnionego przez banki lub inną instytucję finansową uprawnioną do przyjmowania zleceń płatniczych albo w inny sposób uzgodniony z bankiem lub inną instytucją przyjmującą zlecenie. Zlecenie takie powinno zawierać dane identyfikacyjne wpłacającego, w tym numer identyfikacji podatkowej oraz powinno wskazywać tytuł wpłaty przy czym niepodanie lub błędne podanie tych informacji stanowi podstawę do odmowy realizacji wpłaty gotówkowej lub polecenia przelewu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że prawidłowo sporządzony wydruk komputerowy potwierdzający wygenerowanie elektronicznej operacji bankowej, który ma służyć za dowód wpłaty nie wymaga pieczęci ani podpisu pracownika banku.

Ponadto wskazać należy iż pobrano opłatę za wydanie interpretacji prawnej w wysokości 75 złotych ponieważ podatnik we wniosku o wydanie interpretacji przedstawił jeden stan faktyczny.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Olsztyn w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: www.olsztyn.eu