PL-835-94/LM/EO/07-219 - Opłata skarbowa od pełnomocnictwa składanego w postępowaniu z zakresu zamówień publicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2007 r. Ministerstwo Finansów PL-835-94/LM/EO/07-219 Opłata skarbowa od pełnomocnictwa składanego w postępowaniu z zakresu zamówień publicznych.

W odpowiedzi na pismo z dnia (...), nr (...), wskazujące na wątpliwości, czy opłata skarbowa jest należna od dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii, składanego w postępowaniu z zakresu zamówień publicznych, po uzyskaniu opinii Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Stosownie do przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) opłacie tej podlega złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego uregulowane w ustawie - Prawo zamówień publicznych stanowi ciąg czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców od jego wszczęcia, poprzez publikację ogłoszenia lub zaproszenie do negocjacji, aż do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Jego celem jest udzielenie zamówienia publicznego wykonawcy, wybranemu zgodnie z przepisami ustawy - Prawo zamówień publicznych, opartej na zasadach: równego traktowania wykonawców, zachowania uczciwej konkurencji pomiędzy nimi, jawności oraz zapewnienia powszechnego dostępu do zamówień publicznych, zapewniających oszczędność, efektywność i celowość wydatkowania środków publicznych.

Stwierdzić należy, że relacje zachodzące pomiędzy zamawiającym a wykonawcą mają charakter stosunków cywilnoprawnych. Mają one bowiem miejsce pomiędzy równoprawnymi podmiotami. Wykonawcy dysponują autonomią w zakresie podjęcia decyzji w przedmiocie przystąpienia i uczestniczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Samodzielnie i niezależnie przygotowują oraz składają swoje oferty, które stanowią odpowiedź na wymagania zamawiającego określone w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający nie może nikogo zmusić do udziału w postępowaniu, narzucić niekorzystnych warunków oferty lub umowy, tudzież wymóc zawarcia umowy, nawet przez wykonawcę, który złożył ofertę. Przedmiotem umowy w sprawie zamówienia publicznego jest ekwiwalentna wymiana dóbr, tj. świadczenia pieniężnego zamawiającego na dostawę, usługę lub robotę budowlaną świadczone przez wybranego wykonawcę. Tym samym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający i biorący w nim udział wykonawcy występują w roli równorzędnych, autonomicznych i realizujących swoje interesy ekonomiczne podmiotów. Wynika z tego, iż nawet jeżeli zamawiający jest organem administracji publicznej, działającym także w sferze prawa administracyjnego, to udzielanie zamówień publicznych w żadnym wypadku nie może stanowić sprawy z zakresu administracji publicznej.

Wobec powyższego oraz mając na uwadze, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie jest również postępowaniem sądowym, stwierdzić należy, iż złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii przez pełnomocnika wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie podlega opłacie skarbowej.

Powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl