PL/063/7/08/KPV/291 - Zwolnienia od podatku od środków transportowych pojazdów specjalnych oraz pojazdów do celów specjalnych, a także środków transportowych stanowiących zapasy mobilizacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2008 r. Ministerstwo Finansów PL/063/7/08/KPV/291 Zwolnienia od podatku od środków transportowych pojazdów specjalnych oraz pojazdów do celów specjalnych, a także środków transportowych stanowiących zapasy mobilizacyjne.

Pismo PL/063/7/08/KPV/291 z 11 września 2008 r. Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych od wójta gminy (...)

Odpowiadając na pismo w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) zwalnia się od podatku od środków transportowych środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 2 pkt 36 i 37 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.):

*

pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji,

*

pojazd używany do celów specjalnych to pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2007 r. Nr 137, poz. 968) w załączniku nr 4 określa rodzaje pojazdów. O zaklasyfikowaniu pojazdu do danego rodzaju i podrodzaju decyduje wyciąg ze świadectwa homologacji lub zaświadczenie z badania technicznego pojazdu. Przeznaczenia pojazdów do celów specjalnych określone zostały w tabeli nr 3. Wśród możliwych przeznaczeń pojazdu nie przewiduje się jednak nauki jazdy.

W świetle powyższego należy uznać, że pojazdy przystosowane do nauki jazdy nie są pojazdami specjalnymi ani używanymi do celów specjalnych. Tym samym nie korzystają ze zwolnienia od podatku od środków transportowych. Powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy. Jednocześnie wskazać należy, że Ministerstwo Finansów nie jest właściwe w indywidualnych sprawach podatników i nie może zajmować stanowiska w konkretnej, jednostkowej sprawie, jak również ingerować w tok postępowania podatkowego.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2008/2/20