Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

"... Przyjęta w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) metoda obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy jest oparta na stosowaniu współczynnika odpowiadającego przeciętnej liczbie dni roboczych w miesiącu przy założeniu wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, a więc po 8 godzin dziennie. Także zasada dzielenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu przez 8 koresponduje z regulacją przyjętą w kodeksie pracy, z której wynika, iż dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy można by przyjąć - zdaniem Departamentu - założenie, iż przeciętna liczba dni roboczych w miesiącu, czyli wartość współczynnika, powinna być ustalana w proporcji do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Przy takim założeniu wartość dnia roboczego 8-godzinnej pracy będzie taka sama, niezależnie od tego, czy pracownik jest zatrudniony w pełnym, czy też niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zatem dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu można by przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy określić, iż współczynnik wynosi 1/2 współczynnika przyjętego dla pełnego wymiaru czasu pracy.

W naszej ocenie powyższa metoda obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy wypłacenie należności w wysokości wynagrodzenia, jakie by otrzymał, gdyby nadal wykonywał pracę i wykorzystał urlop w naturze, i abstrahuje od konkretnego rozkładu czasu pracy takiego pracownika".

Opublikowano: www.mps.gov.pl